ΕΠΣ Μεσσηνίας

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ 1-1 καν. διάρκεια (1-1 παρ.) 5-6 πέν. (ΦΩΤΟ – ΒΙΝΤΕΟ). Με ήρωα τον Κατσίποδα στην επόμενη φάση

Σε ένα ματς γκραν γκινιόλ ο Ολυμπιακός Ανάληψης κατάφερε να πάρει παλικαρίσια πρόκριση στο γήπεδο Πέτρος Γεωργανάς κόντρα στον Πανθουριακό στη διαδικασία των πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα καθώς και τα δύο ημίχρονα της παράτασης έληξαν με σκορ 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στο 61ο λεπτό να πετύχει το 1-0 με σκόρερ τον Ηλία Μερκούρη.

Κρατούσε μάλιστα την πρόκριση στα χέρια της μέχρι τον 93ο λεπτό όπου σε εκείνο το σημείο ο Γρηγόρης Πανταζής ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση αλλά δεν τα κατάφεραν ενώ μάλιστα και σε μία φάση προς το τέλος του 2ου ημιχρόνου διαμαρτύρονται έντονα προς τον διαιτητή κύριο Ψηλοπαναγιώτη.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπως προαναφέραμε και πιο πάνω με την ομάδα του Νίκου Γεωργακλή να είναι πιο τυχερή και να παίρνει το εισιτήριο με συνολικό σκορ 7-6 και με ήρωα τον τερματοφύλακα Νίκο Κατσίποδα που απέκρουσε τρία πέναλτι.

Κοστρίβας απέκρουσε ο Κατσίποδας

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς την Αθανασόπουλου και τον Ταγάρη.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κόκκαλης, Νινιός, Γιαννακόπουλος, Δημητρακόπουλος, Gueye (46′ Παντσιώτης), Καράμπελας, Σπυρόπουλος (87′ Κοστρίβας), Μερκούρης (111′ Εμμανουήλ), Τρίψας, Κάϊας (39′ λ.τρ. Μπαζάνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ: Κατσίποδας, Γιαννόπουλος (85′ Κατσιμαγκλής), Μωραγιάννης, Κρεμύδας, Δουρούμης, Τσώνης, Αλεβίζος, Χαρλέπας (85′ Πανταζής), Χαρμπίλας, (70′ Πατσιώτης), Πάλιας, Διαμαντής (58′ Κουκούτσης).