Μπάσκετ

Ήττα του Πάνα 63-42 από τον ΑΟ Μονεμβασιάς

Η ομάδα του Πάνα Κανδήλας φιλοξενήθηκε από τον ΑΟ Μονεμβασιάς στο κλειστό γυμναστήριο Μολάων. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε το σταθερό προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 63-42.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για την ομάδα του ΑΟ Μονεμβασιάς που με εξαιρετική αμυντική λειτουργία έβαλε δύσκολα στους Αρκάδες που αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και μένοντας χαμηλά στο σκορ. Το κλείσιμο της α’ περιόδου διαμορφώθηκε στο 25-10. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς στην άμυνα, αλλά την ίδια ώρα δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις που ήθελαν επιθετικά. Σ’ ένα κακό επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους 4-6, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-16.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν με ουσιαστικές λύσεις στο σκοράρισμα να αυξήσουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Το 47-27 στο φινάλε της γ’ περιόδου πλέον η κατάσταση στο ματς ήταν μη αναστρέψιμη με το ματς στο φινάλε να είναι πιο ισορροπημένο, αλλά να μην μπορεί να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα το οποίο διαμορφώθηκε στο 63-42.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μολάων | 09/11/2019 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10 (Α’), 29-16 (Β’), 47-27 (Γ’), 63-42 (Δ’).

Α.Ο. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (-): Τζάκας 18(1), Σταματάκος, Καμαρινός 17(1), Μανιατάκος 7, Κάτσαρης, Πατούχας 2, Τζαγισβίλι 16, Ψυχογυιός, Ζέριγγάς, Μπατσάκης 3.

Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (-): Προκόπος 5(1), Καλαντζής 9(3), Λάζαρης 3(1), Σταθόπουλος, Χριστικάκος 1, Τραχανάς 2, Κωνσταντόπουλος 2, Γεωργούσης 5, Σύρπας 6, Καναβός, Σάββας 7, Κουτσούγερας 2.

Πηγή: contraepithesi.gr