Α1 Τοπικό

Ομόνοια – Ολυμπιακός Καλαμάτας 3-0 «Εμφατική επιστροφή στις νίκες»

Ένταση, πάθος, αμφισβητουμενες και εμφατική νίκη για την Ομόνοια Καλαμάτας του Πάντου Τζανετάκου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, μεταά την λύση της συνεργασίας τους με τον Μιχάλη Φασουλή, είχαν στον πάγκο τους τον Πάντο Τζανετάκο ο οποίος τους καθοδήγησε στην επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Η αναμέτρηση, στην μεγαλύτερη διάρκεια της, είχε πάθος, ένταση, αμφισβήτηση σχέδον όλων των αποφάσεων του διαιτητή κ. Ψηλοπαναγιώτη και για 83 λεπτά κρεμόταν σε ένα τεντωμένο σχοινί.

Στο πρώτο ημίχρονο, βασικό μέλημα των δυο ομάδων ήταν να μην δεχθούν τέρμα, με αποτέλεσμα να αλληλοεξοντωθούν σε ένα παιχνίδι κέντρου με αρκετές λάθος μεταωιβάσεις.
Στις λίγες καλές προυποϋποθέσεις που δημιουργήθηκαν ο Αργύρης Κωστόπουλος αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Ολυμπιακού, με σχεδόν όλες τις επιθέσεις να περνούν από τα πόδια του.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός θέλησε κυρίως να χτυπήσει στους κενούς χώρους είτε με τον Μαγουλιανίτη, είτε με τον Μάλαμα που βρίσκονταν στις πλευρές.

Καμία απο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν κατέληξαν σε κάποιο τέρμα και μοιραία έμεινε το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Γκολ με το ξεκίνημα του δευτερου μέρους

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες και κατάφερε να σκοράρει σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, στο 48′ ο Κουλουράς έγινε κάτοχος στον άξονα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, προσποιήθηκε πως θα σουτάρει, αντί αυτού έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Στραβάκο, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που για ενα πεντάλπετο στην συνέχεια είχαν κλείσει στην περιοχή τους φιλοξενούμενους. Στο 50 μάλιστα άγγιξαν το 2-0 όταν με σέντρα ο Χελάς βρήκε τον Μπαρσελό, αλλά η κεφαλιά του τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαυροειδέα.

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να ψάχνει τον τρόπο για να φτάσει στην ισοφάριση.
Από το 60′ έως και το 83ο λεπτό, η αναμέτρηση είχε πάθος, αρκετή ένταση, εκατέρωθεν διαμαρτυρίες στις αποφάσεις του κ. Ψηλοπαναγιώτη.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλντι σε σύγκρουση στον αέρα ανάμεσα στον Ποτηριάδη και τον Τσίρμπα με τον έμεπιρο ρέφερι να διατάζει την συνέχεια του παιχνιδιού.

Από την άλλη, η Ομόνοια, ζήτησε και αυτή πέναλντι όταν ο Κωστόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, θέλησε να περάσει τον Μαυροειδέα, βρέθηκε στο έδαφος με το παιχνίδι και σε αυτή την περίπτωση να συνεχίζεται.

Στο 81′ ίσως ο πάγκος της Ομόνοιας να φωνάζει δίκαια για μαρκάρισμα του Γαβρά στον Κωστόπουλο, όταν ο έμπειρος μέσος έβαλε πολύ ωραία το κορμί του, απέφυγε τον αμυντικό του Ολυμπιακού και λίγο πριν μπεί μόνος του στην περιοχή βρέθηκε στο έδαφος από κράτημα της φανέλας με τον Ψηλοπαναγιώτη να αφήνει μάλλον λανθασμένα το πιαχνίδι να εξελιχθεί.

Τελικά η Ομόνοια κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο στο 85′ όταν ο Κωστόπουλος με εξαιρετική σέντρα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βαγγέλη Χελά, ο οποίος με πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Ενώ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 89′ με τον νεαρό Μαρούση, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά και με συρτό σουτ έβαλε την υπογραφή του για το τελικό 3-0

Με αυτή την νίκη, η Ομόνοια έφτασε τους 9 βαθμούς και την 6η θέση της βαθμολογίας όπου «συγκατοικέι» με τον Αστέρα Αρφαρών, τον Απόλλων Πεταλιδίου και τον Νέο Άρι μετά από 6 αγωνιστικές ενώ από την άλλη, ο Ολυμπιακός Καλαμάτας, έμεινε στους 10 βαθμούς και την 5η θέση.

Ομόνοια (Πάντος Τζανετάκος): Ποτηριάδης, Δημητρίου, Στυλιανόπουλος, Χελάς, Σταθακόπουλος (67′ λ. τρ. Αρβανίτης), Μπάλλας, Κωστόπουλος (87′ Αβράμης), Τάφα, Κουλουράς, Μπαρσελό (79′ Μαρούσης), Στραβάκος (90′ Σαΐπη).

Ολυμπιακός (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Μαυροειδέας, Μπούνας, Κουκέας, Γαβράς, Σκιάς, Ζέππος, Μάλαμας, Πετσόπουλος, Ροβολής, Μαγουλιανίτης (60′ Κουπούζος), Τσίρμπας.