Α Τοπικό

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Μαυρέας «‘Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά. Στόχος μας το πρωτάθλημα»

Ο Πανθουριακός ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Σπερχογεία που διεξήχθη στο Π. Γεωργανάς όπου επικράτησε με 1-0.

Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα, κατάφερε εννέα λεπτά πριν το τέλος του ματς να πάρει την νίκη με χρυσό σκόρερ τον Πιρές.

Έτσι, παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην βαθμολογία της Α’ Τοπικής Κατηγορίας. Ο έμπειρος τεχνικός μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα; εξής: «Ήταν πραγματικά μία πολύ σημαντική νίκη. Ένα ματς με πολύ ένταση. Πολλές καθυστερήσεις και λίγο χρόνο για ποδόσφαιρο.΄ Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Έχει πολύ δρόμο το πρωτάθλημα και από ότι δείχνουν τα πράγματα δεν υπάρχει παιχνίδι εύκολο. Αν χάσεις την συγκέντρωση σου θα το πληρώσεις. Έχουμε πραγματικά μία πολύ καλή λειτουργία από όλη την ομάδα στο κέντρο και στην άμυνα. Πρέπει να βρούμε στο κομμάτι επίθεση κάτι παραπάνω. Αλλά θα το βρούμε και αυτό σύντομα, με λίγο παραπάνω δουλειά και φαντασία.

Βγάλαμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα στις πρώτες επτά αγωνιστικές. Το Σάββατο έχουμε και πάλι ένα πολύ δύσκολο ματς. Ξέρω καμία φορά γίνομαι πολύ σκληρός, αυστηρός και πειστικός. Τους ζητώ συγνώμη. Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβουν τα παιδιά μου – παίκτες μου ότι και να κάνουν στην ζωή υπάρχει και πίεση.

Φυσικά, αυτός που αντέχει την πίεση και είναι εργασιομανής θα έχει αποτέλεσμα. Αυτούς που βλέπουμε να παίζουν στις μεγάλες ομάδες ποδόσφαιρο σε όλον τον κόσμο, το πρώτο στοιχείο που έχουν αντέχουν την πίεση και φυσικά έχουν και ψυχή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα από τους παίκτες μου, ίσα – ίσα που τους δίνω συγχαρητήρια για την μέχρι τώρα πορεία. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πολύ σκληρά, ταπεινά και πειθαρχημένοι και αφοσιωμένοι στο στόχο μας που δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα.

Τέλος, όσο για την αποβολή του ποδοσφαιριστή μου θα τιμωρηθεί παραδειγματικά γιατί είναι ανεπίτρεπτο τέτοιο αντιαθλητικο χτύπημα σε αντίπαλο».