Μπάσκετ

Ήττα στο φινάλε για το Σύλλογο Δρομέων 71-58 από τον ΚΑΟ Κορίνθου

Για την 14η αγωνιστική και πρεμιέρα του β’ γύρου στην Γ’ Εθνική κατηγορία ο Σύλλογος Δρομέων κλήθηκε να αντιμετωπίσει στην Κόρινθο την ιδιαίτερα ανταγωνιστική ομάδα του ΚΑΟ Κορίνθου. Ένα ματς στο οποίο ο Αρκαδικός σύλλογος ήθελε να διεκδικήσει ότι περισσότερο από αυτό το ματς. Για ακόμη ένα ματς τις τελευταίες εβδομάδες οι Δρομείς παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά καλά για την ομάδα της Τρίπολης με προβάδισμα στο ματς και κλείσιμο της Α’ περιόδου με 16-18, χάρη στην μεγάλη αποτελεσματικότητά της στο σκοράρισμα από την γραμμή των 6,75μ. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» αν και ανέβασαν ρυθμούς στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, οι Δρομείς «άντεξαν» διατηρούμενοι σε μικρή απόσταση κλείνοντας το ημίχρονο με 33-27.

Ανάλογη η εικόνα του ματς και στην γ’ περίοδο, με τους παίκτες του Ηλία Μπαλή να συνεχίζουν να βρίσκουν σημαντικούς πόντους από το τρίποντο διατηρούμενοι για τα καλά μέσα στο ματς. Η διαφορά του -5 (50-45) στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου ήταν σαφώς αναστρέψιμη αλλά κάπου εκεί οι «γηπεδούχοι» πιο ουσιαστικοί κατάφεραν στο τέλος να αυξήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 71-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κορίνθου | 26/01/2020 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοτσίρης, Γαραντζιώτης (Καραλής).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18 (Α’), 33-27 (Β’), 50-45 (Γ’), 71-58 (Δ’).
Κ.Α.Ο. ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Κ. Ρουμελιώτης, Α. Διαμαντίδης): Μπούτρης 4, Μακρής 4, Δανίκας, Αναγνωστάκης 16, Ντορμπάρης, Τζάιδας 3, Αυγενίκος 12(2), Περρώτης 11, Μήτσου 2, Λακόβ 2, Αδαμόπουλος 11(1), Κωνσταντίνου 6(2).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 7, Καλδής, Καλούλης 11(2), Παππάς, Νταγιάντης 5(1), Μικρός, Μπαλής 7, Σινανάι 11(3), Αγγουράς 8, Μπουρής 9(3), Καρλής.

Πηγή: contraepithesi.gr