Μπάσκετ

Την ήττα γνώρισε ο Πολύβιος 66-62 από τον ΑΟ Μονεμβασιάς

Για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας η ομάδα του Πολύβιου κλήθηκε να αγωνιστεί στο κλειστό γυμναστήριο Μολάων απέναντι στην ομάδα του ΑΟ Κάστρου Μονεμβασιάς. Ένα ματς στο οποίο ο Πολύβιος αν και πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα και σε μεγάλα διαστήματα ήταν μέσα στο δεν κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη καθώς τελικά ηττήθηκε με 66-62.

Αγωνιστικά στο ξεκίνημα ο Πολύβιος βρήκε απαντήσεις στα απανωτά τρίποντα των «γηπεδούχων» με τα οποία θα μπορούσε η ομάδα της Μονεμβασιάς να είχε ξεφύγει στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο μόλις στο -5 (22-17). Στη συνέχεια ο Πολύβιος σ’ ένα πλήρως ισορροπημένο ματς διατηρήθηκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 39-36.

Στην επανάληψη επιθετικά ο Πολύβιος αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση. Μάλιστα αν δεν έρχονταν και τα δύο σημαντικά τρίποντα από τους Θεοδωρόπουλο και Αναστασόπουλο, ενδεχομένως η διαφορά να είχε ξεφύγει περισσότερο από το 51-44 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου. Ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε στο φινάλε της αναμέτρησης, ωστόσο η αποτελεσματικότητα του Κάστρου από τη γραμμή του τριπόντου βοήθησε στο να διατηρηθεί το προβάδισμα και εν τέλει η νίκη για τη Λακωνική ομάδα με 66-62.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μολάων | 25/01/2020 (16:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17 (Α’), 39-36 (Β’), 51-44 (Γ’), 66-62 (Δ’).
ΑΟ ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (-): Τζάκας, Καμαρινός 6, Μανιατάκος 7, Ζώταλης 2, Κάτσαρης 20(4), Μπατσάκης 7(1), Πατούχας, Παβλίσεβιτς 24(4).
Α.Ε.Μ. ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Αργύρης Νικητόπουλος): Γιαννακόπουλος 6, Σιαμπάνης 10, Σπύρου 3(1), Θεοδωρόπουλος 8(2), Βούλγαρης 14(1), Αναστασόπουλος 15(1), Σίδερης 6.

Πηγή: contraepithesi.gr