Α1 Τοπικό

ΑΟ ΟΜΟΝΟΙΑΣ: Στραβάκος «Δύσκολο τρίποντο με Πεταλίδι. Προχωράμε ενωμένοι»

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά μόνη της βρίσκεται η Ομόνοια μετά τη νίκη στο ντέρμπι με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Πεταλιδίου.

Η ομάδα του Γιώργου Αργυροπούλου παρότι αγωνιζόταν με εννέα παίκτες κατάφερε να πάρει αυτό το δύσκολο τρίποντο και να εκμεταλλευτεί συνάμα την νέα ήττα του Παπαφλέσσας Χώρας για να βρεθεί στην πρώτη θέση με 33 βαθμούς.

Ο ποδοσφαιριστής που σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης Γιάννης Στραβάκος μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα εξής: «Το παιχνίδι που μας πέρασε με το Πεταλίδι ήταν ένα ντέρμπι κορυφής και όλη η ομάδα έδωσε τον καλύτερό της εαυτό για να έρθει αυτό το δύσκολο τρίποντο.

Δεν μπήκαμε καλά στο ματς, ο αντίπαλος ήταν λίγο καλύτερος στα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το 20λεπτο βάλαμε την μπάλα κάτω, παίξαμε, ανεβάσαμε ρυθμό και καταφέραμε να προηγηθούμε στο σκορ και να πάμε στο ημίχρονο με υπέρ μας αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος μείναμε με εννέα παίκτες για περίπου 40 λεπτά, καταφέραμε βγάζοντας πάθος και θέληση και ύστερα από τις οδηγίες του προπονητή μας να κρατήσουμε το σκορ, να μην δεχτούμε γκολ και έπειτα από το στραβοπάτημα της Χώρας να είμαστε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτό δεν πρέπει να μας κάνει να χαλαρώσουμε, πρέπει να κατεβάσουμε το κεφάλι, να δουλέψουμε στο γήπεδο και περνώντας νίκες να πανηγυρίσουμε την πρώτη θέση το καλοκαίρι.

Τέλος, όσο για το παιχνίδι που έρχεται με τον Χανδριναϊκό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, να το αντιμετωπίσουμε με πολύ σοβαρότητα γιατί έρχονται από νίκες, έχουν ψυχολογία, έχουν πάρει μεταγραφές και έχει ενισχυθεί πολύ σαν ομάδα».