Football league

Εκτός έδρας… πάει καλά το Αιγάλεω

Ακόμα έναν βαθμό – σε μία δύσκολη έδρα – απέσπασε το Αιγάλεω που προηγήθηκε της Νίκης Βόλου στο γήπεδο της Νέαπολης αλλά δέχθηκε την ισοφάριση και άντεξε στην πίεση (1-1).

Συνεχίζει τη μάχη για να ξεμπερδεύει με την άμεση παραμονή του το Σίτι που είχε την συμπαράσταση περίπου 70-80 οπαδών παρά την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης! Έχασε έδαφος στην μάχη για την άνοδο η ομάδα του Στάικου Βεργέτη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη να ανοίξει το σκορ. Πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Μπαταγίνι βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν βρήκε εστία.

Το Αιγάλεω κέρδισε πέναλτι στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Αποστολίδη. Ο κ. Καδδάς είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Βοσκόπουλου στον Γουέρε. Ο Τσιλιγκίρης το μετέτρεψε σε γκολ παρά την προσπάθεια του Αποστολίδη να αποκρούσει!

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Απείλησαν με Ιορδανίδη στο 27′ και έφτασαν στην ισοφάριση στο 43′. Ο Κυριακίδης σέντραρε από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Κρουθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά.

Στο β’ μέρος οι Βολιώτες ζήτησαν πέναλτι στο 48′ σε ανατροπή του Κρουθ από τον Σπυρόπουλο, ενώ ο σκόρερ της ομάδας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52′. Νέα ευκαιρία για τη Νίκη στο 56′ με τον Καμπαγέρο.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ακυρωθέν γκολ της Νίκης στις καθυστερήσεις. Σουτ του Οικονομίκου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, ξεγέλασε τον Σικαλιά που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας τον Μπαταγίνι σε θέση οφσάιντ αφού επηρεάζει την φάση.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βεργέτης):Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (79′ Οικονομίκος), Ιορδανίδης (62′ Τσιώλης), Κρουθ, Ροχάνο, Μπαταγίνι

ΑΙΓΑΛΕΩ (Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Γουερέ (84′ Τσαφταρίδης), Σταματάκης, Φαρινόλα (42′ Μακρυγιάννης, 87′ Καπός), Καλέργης, Τσιλιγκίρης

Πηγή: liganews.gr