Α Τοπικό

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – ΑΣ ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ 1-1. Ο Αράπι τον κράτησε στην κορυφή

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με ελάχιστες όμως ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, Πάμισος και Πανθουριακός ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Ο Πανθουριακός ήταν μία ανάσα από μια μεγάλη νίκη που θα τον έβαζε ξανά στο κόλπο της ανόδου αλλά ο Αράπι είχε διαφορετική άποψη.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το πολύτιμο γκολ και έδωσε τον έναν βαθμό στην ομάδα του, που την κρατά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το αξιοσημείωτο είναι και αξίζουν συγχαρητήρια ότι ο Βαγγέλης Λαθύρης στο γκολ που σημείωσε δεν το πανηγύρισε, σεβόμενος τα δύο χρόνια που είχε αγωνιστεί στην ομάδα της Μεσσήνης.

Τέλος, όσον αφορά τον κόσμο πάνω από 500 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν από κοντά αυτή την σπουδαία αναμέτρηση.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

Στο 14′ ο Λαθύρης σε τετ α τετ με τον Τόσκα έκανε το πλάσε για το 0-1, ύστερα από πάσα του Ράπτη.

Στο 17′ σουτ του Σαραντόπουλου, η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 18′ ο Κάνιστρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κατσιβαρδέα αλλά βγήκε έγκαιρα και μάζεψε ο Τόσκα.

Στο 40′ σουτ του Σαραντόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σουτ του Κανελλόπουλου η μπάλα άουτ.

Στο 57′ ο Σαραντόπουλος έβγαλε για τον Παπαδόπουλο που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 70′  φάουλ του Αριστομενόπουλου, κεφαλιά του Φιλόπουλου, μπλόκαρε ο Κόκκαλης.

Στο 81′ σουτ του Σαραντόπουλου, έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 95′ ο Αράπι στην τελευταία φάση του παιχνιδιού θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, ύστερα από πάσα του Αριστομενόπουλου.

Ένα γκολ φυσικά που πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες, προπονητή, διοίκηση και φιλάθλους

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλεξέας, με βοηθούς τον Κασκάνη και την Αθανασοπούλου.

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Τόσκα Σάρι, Αριστομενόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Μωράκης, Κουλόπουλος (60′ Αράπι), Μπορχάν, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος, Θώδης (68′ Βλάχος).

ΑΣ ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κόκκαλης, Παντσιώτης, Εμμανούηλ, Παπαγεωργίου, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης (89′ Τρίψας), Ράπτης (76′ Παπαθεοδώρου), Κάνιστρας (85′ Δημητρακόπουλος), Μίνγκας, Κανελλόπουλος (55′ Σπυρόπουλος).