Α1 Τοπικό

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ: Πεφάνης «Το αποτέλεσμα του Κυπέλλου μας βρίσκει ικανοποιημένους»

Την πρόκριση στην δεύτερη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε ο Νέος Άρις μετά την νίκη με 3-1 κόντρα στην Αναγέννηση Παραλίας, εκτός έδρας.

Η ομάδα του Τάκη Πεφάνη, με το αποτέλεσμα αυτό θα κοντραριστεί στην επόμενη φάση με την Κυπαρισσία, που το βλέπουν ένα καλό ματς, όσον αφορά την περίοδο της προετοιμασίας.

Ο προπονητής των «πετεινών» μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα εξής: «Ένα επίσημο παιχνίδι μέσα στην περίοδο της προετοιμασίας δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά πράγματα από διάρκεια στην απόδοση, καλή εμφάνιση, αυτοματισμούς.

Αρκεί να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα με τις λιγότερες απώλειες από θέματα τραυματισμών και καρτών. Ένα τέτοιο παιχνίδι ήταν και του Σαββάτου. Ήμασταν τυχεροί που προηγηθήκαμε, νωρίς και έφυγε το άγχος της πρεμιέρας. Ελέγχαμε πλήρως το παιχνίδι και στο 17ο λεπτό βάλαμε και δεύτερο γκολ και πήγαμε στο ημίχρονο με ένα καλό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος λογικά ήρθε η κούραση λόγω προετοιμασίας, έγινε και οι αλλαγές, ανέβασε στροφές και ο αντίπαλος έτσι είχαμε ένα πιο ανταγωνιστικό δεύτερο μέρος. Με την επίτευξη και του τρίτου γκολ θεωρώ ότι τελείωσε το ματς και έπεσε αισθητά ο ρυθμός.

Το αποτέλεσμα μας βρίσκει ικανοποιημένους, βοηθάει και το κομμάτι της ψυχολογίας μας. Όσον αφορά το ματς με την Κυπαρισσία στην επόμενη φάση είναι ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με έναν δυνατό αντίπαλο που έχει πιο πολλές προπονήσεις στα πόδια του, παίχτες με περισσότερη εμπειρία.

Εμείς θα προετοιμαστούμε όσο το δυνατό καλύτερα ούτως σώστε να εμφανιστούμε ανταγωνιστικοί και να γίνει ένα ωραίο ματς. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ στην ομάδα της Αναγέννησης καλή συνέχεια και καλή πορεία στο πρωτάθλημα και να τους ευχαριστήσω εκ μέρους της διοίκησης και των ποδοσφαιριστών για την φιλοξενία».