ΕΠΣ Μεσσηνίας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΟ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ 6-0 Κρατούσε εξάσφαιρο (ΦΩΤΟ)

Εύκολο απόγευμα σήμερα για τον Απόλλωνα Καλαμάτας που επικράτησε στο γήπεδο του Ασπροχώματος με 6-0 της Σπερχογείας για την β’ φάση του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι «μελανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου πετύχε τα περισσότερα γκολ και πήραν έτσι την πρόκριση για την προημιτελική φάση.

Αντίθετα, η Σπερχογεία είχε δύο καλές στιγμές στο 1-0 και στο 2-0 για να πετύχει γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

ΤΑ ΓΚΟΛ

Στο 8′ ο Μούζος έκανε το 1-0, όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου, μετά από κάθετη πάσα του Καρύδη.

Στο 44′ ο Ζέππος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 53′ ο Γιακουμής κέρδισε πέναλτι από τον Καπινιάρη. Ο Μανωλόπουλος από τα 11 βήματα δεν αστόχησε για το 2-0.

Στο 55′ κόρνερ του Καραχάλιου σουτ στη κίνηση του Κ. Μάλαμα, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπαχράμης.

Στο 57′ ο Γιακουμής χρίστηκε σκόρερ κάνοντας το 3-0, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουντάνης «έκλεψε» την μπάλα από τον αντίπαλο του, μπήκε μέσα στην περιοχή και με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 75′ ο Βασιλόπουλος με πλασέ έγραψε το 5-0.

Στο 90’ο Μούζος με δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 6-0. Τελευταία προσθήκη και προώθηση στην ουσία από τον Αίαντα Καλαμάτας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πλακογιάννης, με βοηθούς την Αθανασοπούλου και τον Αράπη.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Μπαχράμης (63′ Κυριακόπουλος), Καρύδης, Δασκαλάκης, Περιβολάρης (73′ Κακαλής), Βασιλόπουλος, Κοσμόπουλος (53′ Κουντάνης), Καραχάλιος, Μούζος, Κάνιστρας (63′ Γκότσης), Μανωλόπουλος, Γιακουμής Γιάννης.

Σπερχογεία: Σταματίου, Μπούνας, Δωδεκάτος, Γαβράς, Καπινιάρης (65′ Μπαντάς), Ζέππος (77′ Μπάκας), Μάλαμας Κώστας , Τσάκωνας, Μπαζάνης, Καραχάλιος, Μάλαμας Νίκος (63′ Μπραϊμης).