ΕΠΣ Μεσσηνίας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ – ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ 1-1 (1-3 παρ.) Τα χρειάστηκε αλλά προκρίθηκε ο ΑΟΔ (ΦΩΤΟ)

Στη παράταση χρειάστηκε να βρεθεί ο ΑΟ Διαβολιτσίου για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Επικράτησε με 3-1 του Ακρίτα Κορώνης και έστω και με αυτό τον τρόπο πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του θεσμού.

Από την άλλη, η Κορώνη είχε πολύ καλή παρουσία, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και με 10 παίκτες να οδηγήσει το ματς στην παράταση αλλά εκεί η κούραση και η εμπειρία των φιλοξενούμενων έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Στο 49′ ο Μουλιάτος έκανε το 0-1 με διαγώνιο σουτ, αλλά στο 56′ ο Μπίζος με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Σπανού ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 75′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Στέλιος Σπανός των γηπεδούχων.

Στο 96′ ο Μουλιάτος που ήταν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, πάλι με διαγώνιο σουτ.

Στο 109′ ο Γεωργιόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3), με σουτ έξω από την περιοχή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καυκάς, με βοηθούς τους Μπουρίκα και Τσοπανάκη.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Σταθάς, Παναγιωτόπουλος, Μπίζος, Κουτσουμπός, Υμεράσι (95′ Πέτση), Τσάνι, Μερκούρης (98′ Τσουκάτος), Τσιμικλής, Μάραντος (75′ Σταμάτης), Σπανός, Μουτζούρης.

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ: Δήμας, Σταματελόπουλος (120′ Βλάχος), Φωτόπουλος, Μπαλόπουλος, Τζανετέας, Πιτσιλής (112′ Κυριακούλης), Μουλιάτος (105′ Κοτσοβός), Γκελκέρια, Αθανασόπουλος (65′ Σεντεμέντες), Τσεπελέ (91′ Γεωργιόπουλος), Τσουκαλάς (65′ Χότζα).