Μπάσκετ

Η Καλαμάτα ’80 57-54 την Άμιλλα 2000

Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων το μεσημέρι του Σαββάτου η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα της Καλαμάτας ΄80. Μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν να διεκδικήσουν πράγματα τη φετινή σεζόν στο αντίστοιχο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά η ομάδα της Μεσσηνίας αποδείχθηκε καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια φτάνοντας και στη νίκη με σκορ 54-57. Οι αθλήτριες των κ.κ. Νικολετάκη και Παπαδόπουλου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και δημιουργώντας από νωρίς ένα προβάδισμα.

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν ούτε στο γ’ δεκάλεπτο με την Καλαμάτα ’80 να ελέγχει το ματς και να διατηρεί το ασφαλές προβάδισμα.

Για τις φιλοξενούμενες στην επίθεση οι λύσεις που έδωσαν οι Ευτυχιάκου και Μηνά ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστικές προκειμένου να έρθει η νίκη. Για την Άμιλλα αν το α’ δεκάλεπτο ήταν καλύτερο σε απόδοση θα μπορούσε ίσως να διεκδικηθεί κάτι περισσότερο στο ματς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/09/2020 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18 (Α’), 21-33 (Β’), 35-49 (Γ’), 54-57 (Δ’).
Γ.Ε.Α ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Παναγιώτης Μάγκλαρης): Σαραντοπούλου 19, Χατζηγιάννη, Μίχαλου 10(2), Μάγκλαρη 2, Παναγιωτοπούλου 10, Σιάμπου 7(1), Μιτζήθρα 2, Παπουτσή 4.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Νικολετάκης, Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου 20(1), Χρυσανθακοπούλου 4, Κυριακοπούλου 5(1), Σουμπλή 2, Μηνά 15(1), Παπαδοπούλου 2, Φραγγέα 9, Χρονοπούλου.