Α Τοπικό

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ: Μάλαμας “Μπορούσαμε την νίκη με Σπερχογεία”

Το πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα της Α’ Τοπικής πήρε ο Απόλλων Πεταλιδίου που ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στην Σπερχογεία εκτός έδρας.

Η ομάδα του Παντελή Μάλαμα θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το τρίποντο καθώς προηγήθηκε στο σκορ αλλά η αποβολή του Πανταζή έπαιξε καθοριστικό ρόλο και επηρέασε τους παίκτες.

Ο προπονητής του Απόλλων μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα εξής: “Την εβδομάδα που πέρασε, η ομάδα προετοιμάστηκε για τον παιχνίδι με την Σπερχογεια αρκετά. Ξέραμε ότι παίζουμε με ένα αντίπαλο που έχει τους ιδίους στόχους με εμάς και ειδικά στο γήπεδό του θα είναι δυνατός και θα θέλει το αποτέλεσμα.

Γνωρίζαμε ότι έρχεται από ένα θετικό Αποτέλεσμα στην 1η αγωνιστή αντίθετα με εμάς που χάσαμε. Δουλέψαμε Ψυχολογία και Τακτικά στοιχεία κυρίως και πιστεύω ότι ποδοσφαιριστές μου έκαναν σε μεγάλο βαθμό αυτά που τους ζήτησα.

Στο πρώτο Ημίχρονο μπήκαμε σωστά και με πλάνο και προηγηθήκαμε νωρίς, είχαμε κατοχή μπάλας και αν είχαμε εκμεταλλευτεί κάποιες ευκαιρίες θα μπορούσαμε να έχουμε σημειώσει και άλλο γκολ. Δυστυχώς η κόκκινη κάρτα που δεχτήκαμε  μας χάλασε λίγο τα τακτικά μας στοιχεία, αναγκαστήκαμε να παίζουμε με δέκα παίκτες ένα ημίχρονο αλλά είμασταν αμυντικά συμπαγείς και δεν απειληθήκαμε ουσιαστικά από οργανωμένες επιθέσεις του αντίπαλου παρά μόνο από συνεχόμενα γεμίσματα στην περιοχή μας, είχε πάρει γήπεδο ειδικά μετά το 60λεπτό λόγω αριθμητικής κατάστασης, αν είμασταν και περισσότερο αποτελεσματικοί θα μπορούσαμε να φύγουμε με τους 3 βαθμούς τις νίκης .

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση που έκαναν έδειξαν ότι η ομάδα παιχνίδι με παιχνίδι αρχίζει και βγάζει αρκετά στοιχεία στην προσπάθεια που κάνουμε στις προπονήσεις. Ευχαριστούμε την Σπερχογεία για την άψογη φιλοξενία και εύχομαι καλή συνέχεια στο Μαραθώνιο που έχουμε φέτος.

Όσο για το επόμενο παιχνίδι παίζουμε με ένα αντίπαλο που συναντηθήκαμε στο κύπελλο στην έδρα του. Πρόκειται για μια πολύ καλή δουλεμένη Ομάδα που έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς και θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται ώστε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα στην έδρα μας”.