Α Τοπικό

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ – ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ 2-2. Νέα «γκέλα» για Θουρία. «Χρυσός» βαθμός για Χώρα (ΦΩΤΟ)

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε η σημερινή αναμέτρηση στο γήπεδο Μεσσηνιακού ανάμεσα στον Πανθουριακό και τον Παπαφλέσσα Χώρας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος όπου πέτυχαν και το γκολ, είχαν την κατοχή της μπάλας και άλλες ευκαιρίες. Επίσης, είχαν δοκάρι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η συνέχεια όμως ήταν μέτρια και έτσι παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Χώρα, πήρε ένα σπουδαίο βαθμό, το πρώτο στο πρωτάθλημα. Ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να γυρίσει τούμπα το ματς.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Θουρία ισοφάρισε σε 2-2, ένα γκολ που διαμαρτύρονται έντονα για επιθετικό φάουλ οι φιλοξενούμενοι.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

Στο 12′ ο Ράπτης  με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Είχε προηγηθεί σέντρα του Χαρλέπα όπου είχαν διώξει οι αμυντικοί.

Στο 22′ σουτ του Μπάρκα έδιωξε ο Καστριτσέας.

Στο 28′ πάσα του Εμμανουήλ στον Πουλάκο, σουτ του τελευταίου η μπάλα άουτ.

Στο 36′ πλάσε του Ι. Τσόπελα μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 45′ Πουλάκος και Χαρλέπας έκαναν το 1-2, ο πρώτος έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο 72′ ο Α. Τσέρτος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ύστερα από σέντρα του Μπάρκα.

Στο 77′ ο Γκεβόρι με συρτό σουτ έκανε την ανατροπή και το 1-2.

Στο 80′ ο Χαρλέπας με πλάσε έγραψε το τελικό 2-2, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες της Χώρας για επιθετικό φάουλ πάνω στον Αλεξανδρόπουλο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κομπιλίρης, με βοηθούς τον Τσουλάκο και την Τσουκάλη.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Καστριτσέας, Παντσιώτης, Καλύβας, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Ράπτης (72′ Μάραντος), Χαρλέπας, Διαμαντής (58′ Τσίκληρας), Πουλάκος, Εμμανουήλ, Οδεμισιώτης (89′ Λυμπερόπουλος).

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ: Αλεξανδρόπουλος, Δημόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Ρουσσόπουλος, Ε. Τσέρτος, Γκεβόρι, Α. Τσέρτος, Μαρκόπουλος (32′ Τσόπελας) (90′ Γρηγορόπουλος), Μπάρκας, Αναστασόπουλος, Ndoci (87′ Κανελλόπουλος).