Μαύρη Θύελλα

«ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ»: Ισόπαλη 1-1 με Βλαχιώτη. Έδειξε καλά στοιχεία…

Την δεύτερη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση, εν όψει του πρωταθλήματος της Football League, έδωσαν Καλαμάτα και Αστέρας Βλαχιώτη, στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας.

Όπως και στο πρώτο τεστ, έτσι και σήμερα το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις για την τοπικής μας ομάδα.

Με πρωταγωνιστές τους Μαβινγκά, Σουμπίνιο κι εκτελεστή τον Κέρι, θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ σε τρεις περιπτώσεις στο α’ ημίχρονο, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Ο Νίκος Αναστόπουλος δείχνει να πιστεύει στο 4-3-3, καθώς παρά τις μικρές αλλαγές σε πρόσωπο, δεν άλλαξε σχήμα.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκε και ο υπό δοκιμή Εβάν Σαλίν, με την Καλαμάτα να μπαίνει δυνατά και να απειλεί με τον Φελίπε πριν συμπληρωθεί το 50′.

Στο επόμενο λεπτό ο Μάρτσεφ θα κάνει το 0-1 για τον Αστέρα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σκεντεράι.

Η αντίδραση της Μαύρης Θύελλας ήταν άμεση και στο 56′ ο Μπουσμπίμπα με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1.

Στο 72′ κεφαλιά του Γκιοατά θα περάσει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Αστέρα, ενώ στο 85′ ο Ηλιόπουλος θα κάνει σουτ στην κίνηση μετά από ωραία προσπάθεια του Παυλίδη, με τον Φαρμάκη να αποτρέπει το γκολ.

Φελίπε, Παπατόλιος Γκιοατά και Παυλίδης, είχαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ για την τοπική μας ομάδα, η οποία εμφάνισε καλά στοιχεία κατά διαστήματα, συνεχίζοντας την αγωνιστική της βελτίωση.

Στα αξιοσημείωτα η παρουσία με τους «μελανόλευκους» του 22χρονου Γάλλου αριστερού μπακ χαφ Έβαν Σαλίν (αναδείχθηκε από την Σατορού και προέρχεται από την Βουστρια, Α’ κατηγορία Κοσόβου), ο οποίος αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο και θα αξιολογηθεί το επόμενο διάστημα από τον προπονητή Νίκο Αναστόπουλο.

Το παιχνίδι διεξήχθη με περιορισμό της παρουσίας φιλάθλων, λόγω τήρησης των μέτρων περιορισμού του covid-19.

Καλαμάτα: Ταϊρης (46’ Αραμπατζής), Κωνσταντινόπουλος (46’ Σαλίν), Παπαγεωργίου (75’ Τσελεπίδης), Γκιοατά, Μαβινγκά (85’ Γκαλίτσιος), Ζαχαρόπουλος (86’ Καρούτης), Σουμπίνιο (58’ Ηλιόπουλος), Τριανταφυλλάκης (63’ Παπατόλιος), Κέρι (85’ Παυλίδης), Μπουσμπίμπα (75’ Μαρκόφσκι), Φελίπε (62’ Γουέσλι)

Αστέρας Βλαχιώτη:  Παϊτέρης, Ευαγγελιδης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Κομάντσι, Σκεντεράϊ, Βενάρδος, Καλέργης, Μάρτσεφ (11άδα), Φαρμάκης, Μπαρμπόσα, Παλιάτσος, Ζαϊμι, Ασημάκης, Κουρτέσης, Πέτσης, Ναλντάφ