Α Τοπικό

ΑΕ ΜΑΝΗΣ: Χελάς «Στόχος των ακαδημιών να αναδειχθούν παιδιά από της υποδομές και να επανδρώσουν τον σύλλογο»

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάνη επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας με 4-1 της Σπερχογείας.

Οι Μανιάτες έδειξαν καλό πρόσωπο και ότι αφήνουν πίσω την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

Εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης και προπονητής των ακαδημιών της ΑΕΜ, με σπουδαία και φοβερή δουλειά που κάνει στο συγκεκριμένο κομμάτι, μαζί με τον Παναγιώτη Πουλάκο, Γιάννης Χελάς, μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα εξής:

«Ερχόμασταν από ένα άσχημο αποτέλεσμα και η νίκη για εμάς ήταν μονόδρομος για ψυχολογικούς αλλά και βαθμολογικούς λόγους. Μπήκαμε αποφασιστικά στο παιχνίδι με σκοπό το γρήγορο γκολ το οποίο και πετύχαμε. Βέβαια ισοφαριστήκαμε μετά από λίγο όμως η αντίδραση μας ήταν άμεση πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ χάρη της ευφυίας και ικανότητας του Τσουλάκου, πηγαίνοντας με προβάδισμα στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού πετυχαίνοντας αλλά δύο γκολ, έχοντας τρία δοκάρια αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες με κατάληξη στην εύκολη επικράτηση του αγώνα. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Σπερχογείας.

Την επόμενη αγωνιστική έχουμε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι με την Εράνη, ο στόχος μας δεν αλλάζει είναι ο ίδιος όπως σε κάθε παιχνίδι να παίζουμε το στυλ ποδοσφαίρου που δουλεύουμε στην προπόνηση και μέσα από αυτό να έρχονται και οι νίκες.

Τώρα, όσο αφορά για της ακαδημίες της ΑΕΜ που με ρωτάτε, ο κ. Σαραντέας με εμπιστεύτηκε και μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω το ξεκίνημά μου στην προπονητική στις ακαδημίες της ΑΕΜ. Εκεί με συνάδελφό τον Παναγιώτη Πουλάκο υπάρχει η όρεξη για σκληρή δουλεία. Στόχος τόσο της διοίκησης αλλά και δικός μας είναι στα επόμενα χρόνια να αναδειχθούν παιδιά από της υποδομές και να επανδρώσουν τον σύλλογο».