Μπάσκετ

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 67-72: Προσπάθησε να κάνει την έκπληξη αλλά δεν τα κατάφερε

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε χωρίς φωτεινό πίνακα καθ΄ όλη τη διάρκεια του, ο Δίων Κυπαρισσίας προσπάθησε να κάνει την έκπληξη της 1ης αγωνιστικής, όμως ο Διαγόρα με εμπειρία κράτησε το προβάδισμα και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 72-67,  πανηγυρίζοντας έτσι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου.

Στο πρωτο χρονικά ματς, ο Διαγόρας μπήκε δυνατά στο παρκέ και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μανωλόπουλο πήρε το προβάδισμα με 22-16.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και με γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να μειώσουν στην λήξη της περιόδου σε 24-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και όσο ο έμπειρος παίκτης των γηπεδούχων βρισκόταν στον πάγκο για ανάσες, ο Δίων εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πλησίασε στο -4 (33-29). Βλέποντας την ομάδα του να πιέζεται ο  Μάγος έριξε ξανά τους εμπείρους στο παρκέ και έτσι η διαφορά άνοιξε στο +10 (41-31) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού αποφασισμένοι να μειώσουν και να διεκδικήσουν το παιχνίδι έτσι οδήγησαν την ομάδα της Ρόδου σε αρκετά λάθη α σουτ με αποτελεσμα η διαφορά να κλείσει στους τέσσερις πόντους (44-40 με καλάθι του Καραγιαννίδη. Ο Διαγόρας με 2/2 βολές του Μανωλόπουλου άνοιξε ξανά στο +6 (46-40), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση, η οποία ήρθε από την γραμμή της φιλανθρωπίας για το 46-42.

Με καλάθι του Ντεντα (48-48) ο Δίων έφερε ισορροπία στο ματς, όμως ο Σκλήβας με καλάθι και φάουλ πήρε και πάλι τα ηνία για την ομάδα του (51-48) λίγο πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Εν τέλει το σκορ στο 30’ έκλεισε στο 54-50 υπέρ τους φιλοξενούμενους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Διαγόρας προσπάθησε να μπει πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ και να βρει επιθέσεις που θα του δώσουν ασφαλές προβάδισμα. Όμως οι γηπεδούχοι αρνήθηκαν να παραιτηθούν. Το τρίποντο του Μπακολιά στο 35ο λεπτό (59-55) έδωσε ψυχολογία στους «πράσινους», όμως ο Γεωργουλάκος είχε… απάντηση για την ομάδα της Ρόδου που διαμόρφωσε το 62-55.

Η διαφορά ανέβηκε και άλλο για τον Διαγόρα. Ο Γιαννακόπουλος είχε άλλη άποψη, έτσι πήρε από το χέρι την ομάδα του και την έφερε και πάλι στο -3 (70-67). Ο Παρόλα αυτά ο Διαγόρας παρέμεινε ψύχραιμος στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κράτησε το προβάδισμα και με το 72-67 πανηγύρισε την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 67-72
Δεκάλεπτα: 22-24, 31-41, 50-54, 67-72
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Λάμπος

Δίων Κυπασισσίας (Γιαννουλάκης): Τσιγγενοπουλος, Κλεφτάκης 5, Ντέντα 4, Καμαρινός 6(2), Τζαγισβίλι 5(1), Καραγιαννίδης 22(2), Μπακολιάς 11(3), Κυριακόπουλος 8, Γιαννακόπουλος 6.

Γ.Σ. Διαγόρας (Μάγος): Μανωλόπουλος 18(2), Μαρκουλής, Καράβας, Μαρουλλάκης, Χατζηδημητρίου 2, Καταβαίνης 18(4), Μητσού Κ. 8, Κανύχης 2, Γεωργουλάκος 6(2), Σκλήβας 18

Πηγή: basketa.gr