Μπάσκετ

«Κάζο» για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, 69-63 η Βιλερμπάν

Μετά τη μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι, ο Ολυμπιακός γνώρισε μία εκτός προγράμματος ήττα από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ με 69-63, για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» με ρεκόρ 10-9 αρχίζουν πάλι το «κυνήγι» της οκτάδας, από την οποία απέχουν μία νίκη. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες (ρεκόρ 6-13), ισοβαθμώντας με τον Παναθηναϊκό στην 16η θέση.

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει ρυθμό από την άμυνα και να περιορίζει αρχικά την Βιλερμπάν. Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να σημειώνει πέντε γρήγορους πόντους και τον Χαραλμπόπουλο με τον Έλις να βοηθούν οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 12-5. Με επί μέρους σκορ 2-9 οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 14-14, ενώ στο 10’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 17-17 με τρίποντα από τους Βεζένκοφ και Στραζέλ.

Η αστοχία του Ολυμπιακού, που έκλεισε το ημίχρονο με 4/13 στα τρίποντα, αλλά και η απουσία του Σλούκα, που έμεινε στον πάγκο για μεγάλο διάστημα, καθώς συμπλήρωσε δύο φάουλ έφεραν τη Βιλερμπάν σε θέση οδηγού. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Χάρισον, όμως οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά και προηγήθηκαν 23-22. Ένα τρίποντο του Σπανούλη και το κάρφωμα του Έλις έφεραν τον Ολυμπιακό με το υπέρ το 29-28, όμως η Βιλερμπάν ξαναπήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Κόουλ. Με καλάθι από το Τζένκινς οι Πειραιώτες πήγαν στο αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 33-34.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο β’ μέρος, δεν είχε συγκέντρωση, σπατάλησε τις πρώτες επιθέσεις του και βρέθηκε πίσω με τέσσερις (33-37), είχε άσχημες εκτελέσεις απέναντι στον Φαλ, έχασε αμυντικά ριμπάουντ και είδε τον Σλούκα να παγιδεύεται, την ώρα που ο Γιαμπουσέλε έβαζε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο για το 38-45 στο 27′. Από τα τρία λάθη του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες έκαναν οκτώ σε οκτώ λεπτά στο δεκάλεπτο και στο τέλος του βρίσκονταν πια στο -9 (42-51).

Με ένα βουνό μπροστά τους, οι Πειραιώτες έμειναν και στο -12 (42-54) από το τρίποντο του Στράζελ στο 31′ αλλά απάντησαν με ένα 7-0 μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα για το 49-54 που τους έβαλε ξανά στο ματς. Και πάλι όμως η Βιλερμπάν είχε απαντήσεις, πήγε στο 51-59, έγραψε το 53-63 με κάρφωμα του Φαλ και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι το φινάλε για να πάρει μια μεγάλη νίκη πριν από το δεύτερο ματς με τους Πειραιώτες την επόμενη Τρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)

Πηγή: zougla.gr