Ποδόσφαιρο

«Γκέλα» για τα Χανιά, άφησαν δύο βαθμούς στην Άρτα

Καραϊσκάκης και Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Δημοτικό γήπεδο Αγίων Αναργύρων, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Η ομάδα της Άρτας άνοιξε το σκορ (1-0) στο 8’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόβριτς. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Μαραθωνίτης, όταν ανατράπηκε στην μικρή περιοχή από τον Γρομητσάρη. Τα Χανιά έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν μετά το γκολ που δέχτηκαν και έχασαν τρεις ευκαιρίες σε επτά λεπτά με τους Κάρλος (13’), Διαμαντόπουλο (19’) και Βρεττό (20’). Στο 24′ απίστευτη ευκαιρία για τα Χανιά από σέντρα του Μασένα και διώξιμο του Τάμπα, ο Μπραμπίγια πλάσαρε και ο Σοϊλεμέζογλου απέκρουσε. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπραμπίγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ανδρέου με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τα Χανιά έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) στο 51’, όταν ο Μασένα με συρτή πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Διαμαντόπουλο, με τον Έλληνα φορ να πλασάρει εύστοχα τον Σοϊλεμέζογλου.

Μετά την ισοφάριση, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη είχε την κατοχή, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε, με τα Χανιά να αφήνουν δύο βαθμούς στην Άρτα.

Το φιλμ του αγώνα (από την ΠΑΕ Χανιά/FC Chania):

7′ Πέναλτι για τον Καραϊσκάκη σε ανατροπή του Μαραθωνίτη από τον Γρομητσάρη

8′ Γκολ για τον Καραϊσκάκη με πέναλτι του Λόβριτς

13′ Ευκαιρία με το σουτ του Κάρλος να καταλήγει άουτ

20′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Διαμαντόπουλου το σουτ του Μπραμπίγια αποκρούει ο Σοϊλεμέζογλου

20′ Κι άλλη ευκαιρία για τα Χανιά με το σουτ του Βρεττού να καταλήγει άουτ

24′ Απίστευτη ευκαιρία από σέντρα του Μασένα και διώξιμο του Τάμπα ο Μπραμπίγια πλάσαρε και ο Σοϊλεμέζογλου απέκρουσε

29′ Σέντρα του Διαμαντόπουλου κεφαλιά του Βρεττού άουτ

31′ Σουτ του Μασένα απέκρουσε ο Σοϊλεμέζογλου

32′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από κόρνερ του Μπραμπίγια ο Ανδρέου πλάσαρε και η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι

41′ Σουτ του Βρεττού άουτ

44′ Ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη με τον Κόκα από κοντά να πλασάρει άουτ

49′ Σέντρα του Σωτηράκου παραλίγο αυτογκόλ στο διώξιμο του Τάμπα (κόρνερ)

51′ Γκολ ο Διαμαντόπουλος με πλασέ από σέντρα του Μασένα

58′ Απίστευτη ευκαιρία πλασέ του Μπραμπίγια ο Δερμιτζάκης διώχνει στη γραμμή

66′ Κόρνερ του Τριανταφυλλάκου κεφαλιά του Μασένα άουτ

80′ Ευκαιρία με το σουτ του Μασένα να αποκρούεται από τον Σοϊλεμέζογλου

90+3′ Απίστευτη ευκαιρία από σέντρα του Σωτηράκου και κόντρα στον Τάμπα αποκρούει ο Σοϊλεμέζογλου.

Συνθέσεις:

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ (Αργυρίου): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Γαλεάδης (35’ λ.τρ. Κόκας), Νταλακούρας (53’ Δερμιτζάκης), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (53’ Κορέλας), Τάμπας, Παπανίκου, Λόβριτς.

ΧΑΝΙΑ (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Πλέγας (46’ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Μπραμπίγια (77’ Γιάκος), Βρεττός (77’ Δημητριάδης), Μασένα, Διαμαντόπουλος.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμαντής (Ηπείρου), Μανασής (Τρικάλων)

4ος: Μπούμπας (Ηπείρου)

Πηγή: liganews.gr