Μπάσκετ

«Πάρτι» του Προμηθέα με τον Άρη!

Ένας ανώτερος και με περισσότερες λύσεις Προμηθέας συνέτριψε 90-69 τον Άρη και ανεβαίνοντας στο 11-5, παραμένει εντός τετράδας.

Με… φόρα από την καλή εμφάνιση απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας, ο Προμηθέας συνέτριψε 90-69 τον Άρη, σε εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Έτσι, οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 11-5 και παρέμειναν σε… τροχιά τετράδας, με τους «κίτρινους» από την άλλη να γνωρίζουν την τρίτη διαδοχική τους ήττα και να υποχωρούν στο 6-13.

Πλουραλισμός στην επίθεση από την ομάδα του Γιατρά, με πέντε παίκτες να είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 18 πόντους και 8 ασίστ, με τον Αγκμπελίζ να είχε 14π. και τον Τζεράι Γκραντ να προσθέτει 12π.

Από τον Άρη, ξεχώρισαν οι Ντραγκίτσεβιτς και Ντεκόζι με 18π. και 15π. αντίστοιχα.

Το ματς

Δυνατό ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος πήγε στο 0-6 στα πρώτα λεπτά. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Αγκμπελίζ και Δ. Αγραβάνη για το δικό του προσπέρασμα (11-10), στο 5’. Αλλά, οι «κίτρινοι» απάντησαν με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και έχοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση με τον Ντεκόζι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (19-26).

Με καλύτερη άμυνα και πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γκραντ, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 12-3 στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-29). Όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75μ. και έτσι κρατούνταν στο ματς (40-40), μέχρι το 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο Προμηθέας έσφιξε αμυντικά και χτυπώντας εκείνος από την περιφέρεια, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 9-0 (49-40).

Ο Προμηθέας πήγε στο +11 (51-40) στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά ο Άρης επέστρεψε χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τον Κουζέλογλου, φέρνοντας το ματς στα ίσα (51-51), στο 25’. Η απάντηση των Πατρινών ήρθε με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς με τον Έβανς για το +10 (63-53), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο, οι «κίτρινοι» κατάφεραν μειώσουν σε 65-60.

Με πολύ καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και υποχρεώνοντας τον Άρη σε απανωτά λάθη, πήγαν στο +16 (80-64), στο 36’. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Προμηθέας έκανε διαχείριση και έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69