Ποδόσφαιρο

Οι αλλαγές γλίτωσαν τον Λεβαδειακό 1-1 με ΟΦ Ιεράπετρας

Ο ΟΦΙ προηγήθηκε του Λεβαδεικού στο Βουζουνεράκειο(με πέναλτι του Κούστα στο 40′), αλλά στο 88′ Κονέ και Μαρίνος που ήρθαν από τον πάγκο, συνεργάστηκαν και γλίτωσαν τους Βοιωτούς από την ήττα(1-1) για την 18η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Λεβαδειακός είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά ο ΟΦΙ ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ. Οι Βοιωτοί απείλησαν με Μπιανκόνι στο 15′ και στο 17′, Πολέτο στο 20′, Μύγα στο 23′ και Νίκα στο 27′, ενώ είχε δοκάρι στο 30′ στο διαγώνιο σουτ του Νίκα, ενώ στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα αουτ! Ο ΟΦΙ κέρδισε πέναλτι στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Μένκα. O Παναγιώτου έπεσε με δύναμη πάνω στο Βογιατζή, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Κούστα το μετέτρεψε σε γκολ και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει. Ο ΟΦΙ κρατούσε τη νίκη και παίζοντας σφικτή άμυνα προστάτευε το 1-0. Ούτε από τα στημένα η ομάδα της Λιβαδειάς μπόρεσε να γίνει απειλητική. Θα μπορούσε μάλιστα στο 79′ να δεχθεί και δεύτερο γκολ, αλλά ο Μένκα απέκρουσε την κεφαλιά του Ντάλα Κόστα μετά από σέντρα του Αρναούτογλου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα. Ξεκίνησαν οι… γιόμες και από μία τέτοια στο 88′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Κονέ έφερε την μπάλα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μαρίνος που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασόπουλο διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα(1-1).

Το φιλμ του αγώνα:

15′ Σέντρα του Πολέτο, κεφαλιά του Μπιανκόνι, αουτ

17′ Ο Πολέττο έβγαλε υπέροχη σέντρα-πάρε βάλε για τον Μπιανκόνι, ο οποίος ανενόχλητος, πλάσαρε αουτ

20′ Εκτέλεση φαουλ του Πολέτο, η μπάλα αουτ

23′ Νέο άστοχο σουτ από τον Λεβαδειακό, αυτή τη φορά ο Μύγας

27′ Μακρινό σουτ του Νίκα, δεν βρήκε εστία

30′ Ο Νίκας από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξιό κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου. Ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ, αλλά έστειλε την μπάλα αουτ

40′ Πέναλτι για τον ΟΦΙ. Ο Παναγιώτου έπεσε πάνω στον Βογιατζή και ο Τσαγκαράκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κούστα το μετέτρεψε σε γκολ και άνοιξε το σκορ.

52′ Εκτέλεση φαουλ του Ντούνη, ο Γκίνη δεν πρόλαβε την μπάλα ώστε να την στείλει προς την εστία

67′ Εκτέλεση φαουλ του Μεχία, εντελώς άστοχο

79′ Εκτέλεση φαουλ του Αρναούτογλου, ο Ντάλα Κόστα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μένκα ήταν στη σωστή θέση για να μπλοκάρει

84′ Σέντρα του Μύγα, ο Τζημόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά

88′ Σέντρα του Κονέ, ο Μαρίνος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1)

Σκόρερ: 40′ Κούστα πεν. – 88′ Μαρίνος

Συνθέσεις:

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Βογιατζής, Μασουέρο, Σμίλτος, Ζήσης, Λεμονής, Τεγούσης(55′ Ντάλα Κόστα), Ντούνης, Φουάσης(75′ Αρναούτογλου), Γκίνη, Κούστα(83′ Αρσενίδης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ(Τζουζέπε Σανίνο): Μένκα, Δημόπουλος(52′ Μαρίνος), Τζημόπουλος, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας(74′ Κονέ), Μεχία, Πολέτο(74′ Ενομό), Συμελίδης(54′ Τζιώρας), Μπιανκόνι(81′ Κωστή)

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου), Αναστασάκης (Χανίων)
4ος: Λεμπέσης (Πειραιά).

Πηγή: Liganews.gr