Football league

Μόνος στην κορυφή ο Ιάλυσος 1-0 την Σαντορίνη

Το «τρένο» του Βαγγέλη Χαντέ κέρδισε με 1-0 και τον Α.Σ. Σαντορίνης και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο νότου της Football League! Σκόρερ και πάλι ο Χατζησάββας με πέναλτι στο 60ο λεπτό!

Το α’ ημίχρονο είχε κακό ρυθμό και ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, εκ των οποίων τις καλύτερες οι φιλοξενούμενοι. Η ομάδα της Σαντορίνης στο μεγαλύτερο διάστημα έλεγξε το ρυθμό έχοντας και στο.. πλευρό της τον αέρα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι «ερυθροκίτρινοι» έλεγξαν τα μετόπισθεν τους αρχικά και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να σκοράρουν, χωρίς επιτυχία.

Στο β’ ημίχρονο, οι «τοξοβόλοι» ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πετύχουν το ένα και μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος μόνο στην κορυφή της Football League.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’: Μεγάλη ευκαιρία ο Α.Σ. Σαντορίνης… Ο Ντινιωτάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Ανδρούτσος, αλλά ο γκολκίπερ του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κράτησε το…μηδέν.
11’: Πλασέ του Παπουτσογιαννόπουλου, κόντραρε η μπάλα και κόρνερ. Εκτέλεσε, ο ίδιος, κεφαλιά του Ρούσσου, δεν ανησύχησε ο Δερμιτζάκης
17: Σέντρα χαμηλή του Ερρίκου, προβολή του Ντινιωτάκη, μπλόκαρε ο Ανδρούτσος
40’: Σωτήρια προβολή του Καντούτση σε προσπάθεια του Ντινιωτάκη
54’: Σουτ του Χατζησάββα, ψηλά άουτ η μπάλα
60’: Λάθος γύρισμα του Ερρίκου, «έκλεψε» τη μπάλα ο Ρούσσος και ανατράπηκε από τον Δερμιτζάκη. Ο Χατζησάββας ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0.
64’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Α.Σ. Σαντορίνης. Εξαιρετική σέντρα του Μηνά από αριστερα, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου
71’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Σαντορίνη που απειλεί ξανά. Ο Ντινιωτάκης μετά από κάθετη του Πολύζου βγήκε απέναντι στον Ανδρούτσο, πρόλαβε την έξοδο του, αλλά οι Καντούτσης και Καρπαθάκης έκοψαν σωτήρια πριν ο Μηνάς στείλει την μπάλα στα δίχτυα
81’: Η Σαντορίνη ζητάει πέναλτι για χέρι του Καντούτση

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγελης Χαντές): Ανδρούτσος, Γιώργου (72’ Μαστραντωνάκης), Μπουσάι (46’ Μανιώτης), Καρπαθάκης, Καντούτσης, Παπουτσογιαννόπουλος (80’ Τερζίου), Σκεντεράι, Ρούσσος (72’ Σταθόπουλος), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος (72’ Γκέζος)

A.Σ. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος, Κουρελάς, Παπαζαχαρίας, Παντίδης, Σιμιτσής (86’ Μπουντόπουλος), Μηνάς (78’ Ιβανίδης), Ντινιωτάκης, Πολύζος, Μαλάι (86’ Περογαμβράκης), Κανούλας

Πηγή: 12sports.gr