Ποδόσφαιρο

Επιτέλους νίκη για τον Εργοτέλη 2-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας

Mετά από πέντε ματς χωρίς τρίποντο, ο Εργοτέλης ξέσπασε πάνω στον ΟΦΙ στο Παγκρήτιο για την 20η αγωνιστική της Super League 2 με 4-0 και ανέβηκε στους 32 βαθμούς και στην 4η θέση.

Μόνο ο Εργοτέλης… μπήκε στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο. Και μάλιστα οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν νωρίς το γκολ με τον Κωστονάσιο στο 9′. Ατομική προσπάθεια του Μανουσάκη και πάσα… πάρε-βάλε στον Κωστανάσιο ο οποίος νίκησε τον Αθανασόπουλο για το 1-0. Με Μπουρσέλη και Τσέλιο (στο 14′ και στο 19′) οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ. Το οποίο ήρθε στο 31ο λεπτό από τον Μανουσάκη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Μασουέρο.

Με τον ΟΦΙ να ψάχνει τρόπο να μπει ξανά στο ματς ξεκίνησε το β’ μέρος. Ο Καψάλης σκόραρε στο 47′, αλλά διαιτητής και επόπτης το ακύρωσαν για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ντούνη. Με την είσοδο των Γκίνη και Κούστα οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί και απείλησαν με τον πρώτο στο 55′. Ο Εργοτέλης προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα. Στο 84′ ο ΟΦΙ έχασε την τελευταία του ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι από το ματς, αφού ο Ντάλα Κόστα σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Ο Εργοτέλης έδωσε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, αφού με τους Πέϊο και Κοκκίνη στις καθυστερήσεις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0!

To φιλμ του αγώνα:

8′ Ατομική προσπάθεια του Μανουσάκη και πάσα… πάρε-βάλε στον Κωστανάσιο ο οποίος νίκησε τον Αθανασόπουλο για το 1-0

14′ Σουτ του Μπουρσέλη από καλή θέση, έδιωξε ο Αθανασόπουλος

19′ Ο Τσέλιος βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά κόπηκε τη τελευταία στιγμή

20′ Σέντρα του Ντούνη, Μπάτζιος και Κατσιμήτρος μπερδεύτηκαν με τον πρώτο να διώχνει σε κόρνερ πρωτού κάποιος αντίπαλος επωφεληθεί

31′ Τραγικό λάθος του Μασουέρο, ο Μανουσάκης έκλεψε και έφτασε ως την περιοχή σουτάροντας με την μπάλα να κοντράρει στον Χατζητερζόγλου και να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασόπουλου

47′ Ο ΟΦΙ σκοράρει με τον Καψάλη, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ντούνη

66′ Σουτ του Γκίνη, η μπάλα αουτ

74′ Εκτέλεση φαουλ του Ποζατζίδη, η μπάλα στη συμβολή των δοκών της εστίας του Αθανασόπουλου

84′ Φοβερό σουτ του Ντάλα Κόστα, σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου

90+2′ Ο Πέιος με σουτ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής έκανε το 3-0 και… χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του

90+4′ Ωραίο σουτ του Κοκκίνη, η μπάλα στα δίχτυα για το 4-0

Σκόρερ: 8′ Κωστονάσιος, 31′ Μανουσάκης, 90+2′ Πέιος, 90+4′ Κοκκίνης

Συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Μποτέ(23′ Κατσούρι), Πέιος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Κωστανάσιος, Μανουσάκης, Κονράντ(46′ Μπουτσάκης)

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου(60′ Τσιλιγγίρης), Ζήσης, Βογιατζής, Φουάσης(46′ Αρναούτογλου), Ντούνης(53′ Κούστα), Ντάλα Κόστα, Μπαράτα(53′ Κούστα), Καψάλης

Διαιτητής: Τσαμουνταντώνης (Χίου)

Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Γιαμουρτζής (Πειραιά)

Πηγή: Liganews.gr