Γ Εθνική

Ο Αραβίδης έβαλε την Παναχαϊκή στο παιχνίδι της ανόδου

Με γκολ του Αραβίδη στο 90+6′, η Παναχαϊκή επικράτησε των Χανίων στην Πάτρα με 3-2 και προσπέρασε τον Διαγόρα στην 6η θέση, μπαίνοντας ξανά στο κυνήγι της ανόδου.

Το ματς ήταν απολύτως χορταστικό. Οι Αχαιοί σκόραραν τρεις φορές, οι δύο εξ αυτών με τον Αραβίδη, οι Χανιώτες απάντησαν με Βασιλόγιαννη και Τριανταφυλλάκο, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μασένα για χτύπημα εκτός φάσης.

Τα Χανιά μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Βασιλόγιαννη στο 7′ και Πλέγα στο 8′ να ανοίξουν το σκορ. Αλλά το γκολ το πέτυχε η ομάδα της Πάτρας. Εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, κεφαλιά του Κουσκουνά στο 12′ και η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ (1-0).Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έψαξε αντίδραση και στο 32′ βρήκε την ισοφάριση. Με τον Βασιλόγιαννη να σκοράρει το 4ο φετινό του τέρμα, τα Χανιά έκαναν το 1-1. Αλλά δεν το χάρηκαν πολύ αφού με την σέντρα ο Μπάτροβις βρέθηκε στα πλάγια, έκανε την σέντρα και ο Αραβίδης ανενόχλητος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Παναχαϊκή(2-1).

Με τα Χανιά να κυνηγούν την ισοφάριση ξεκίνησε το β’ μέρος. Στο 47′ ο Πλέγας έπιασε μία αδύναμη κεφαλιά, ενώ στο 50′ ο Διαμαντόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-2 σε τετ-α-τετ με τον Κολοβούρη. Ακόμα μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τα Χανιά στο 70′ όταν ο Μασένα ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Δημητριάδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Κολοβούρης απέκρουσε! Σαν να μην έφτανε αυτό, τα Χανιά έμειναν και με δέκα, καθώς αποβλήθηκε ο Μασένα με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Λαρέα(κουτουλιά). Αλλά το γκολ ήρθε στο 78′. Ο Τριανταφυλλάκος που μόλις είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, με ωραία εκτέλεση φαουλ έκανε το 2-2! Η Παναχαϊκή πίεσε και έψαξε το γκολ. Και το βρήκε στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων. Ο Αραβίδης με ωραία προσπάθεια και με πλάτη στην εστία σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

To φιλμ του αγώνα:

7′ Σέντρα του Κάσσου, η μπάλα πέρασε από τον Σταμόπουλο και έφτασε στον Βασιλόγιαννη, αλλά ο Κολοβούρης τον σταμάτησε εντυπωσιακά

8′ Γέμισμα στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο Πλέγας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Κολοβούρης είπε ξανά «όχι»

12′ Εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, κεφαλιά του Κουσκουνά και η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ(1-0)

24′ Σέντρα του Μπρους, με κεφαλιά του Κουσκουνά έγινε το 2-0, αλλά ο επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ

32′ Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Βασιλόγιαννη ο οποίος σκόραρε με το εξωτερικό ένα όμορφο γκολ κάνοντας το 1-1

33′ Σέντρα του Μπάτροβιτς, μόνος του ο Αραβίδης στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-1

47′ Εκτέλεση φαουλ του Βασιλόγιαννη, κεφαλιά του Πλέγα, αουτ

50′ Ο Διαμαντόπουλος μετά από λάθος πάσα του Μπρυς έτρεξε και επωφελήθηκε, βρέθηκε απέναντι στον Κολοβούρη αλλά έχασε το τετ-α-τετ

56′ Σουτ του Καρλίτος, η μπάλα αουτ

59′ Ο Διαμαντόπουλος σκοράρει, αλλά από θέση οφσάιντ όπως δείχνει ο επόπτης και το γκολ ακυρώθηκε

68′ Μαρκάρισμα στον Μασένα μέσα στην περιοχή του Κολοβούρη, δίνει πέναλτι ο Τσέτσιλας

70′ Ο Κολοβούρης αποκρούει την εκτέλεση του Δημητριάδη

72′ Σουτ του Νίκολιτς, αουτ η μπάλα

75′ Χτύπημα εκτώς φάσης του Μασένα στον Λαρρέρα, ο Τσέτσιλας του δείχνει την απ’ευθείας κόκκινη κάρτα

78′ Εκτέλεση φαουλ του Τριανταφυλλάκου, δεν μπόρεσε να διώξει ο Κολοβούρης και 2-2 για τα Χανιά

90+6′ Ο Αραβίδης πήρε την μπάλα μετά από γέμισμα στην περιοχή του ΑΟΧ και με ωραίο γυριστό έκανε το 3-2

Σκόρερ: 12′ Κουσκουνάς, 33′, 90+6′ Αραβίδης – 32′ Βασιλόγιαννης, 78′ Τριανταφυλλάκος)

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πάνος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους(88′ Αργυρόπουλος), Ανάκογλου(82′ Γιούσης), Αραβίδης, Μπάτροβιτς(63′ Μουστακόπουλος), Κουσκουνάς, Μασούρας(88′ Τσερούτι)

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος(46′ Ουγιαλίδης), Παναγιωτούδης(46′ Δημητριάδης), Πλέγας(76′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Κάσσος(62′ Λούκας Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος(62′ Μασένα).

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

Πηγή: liganews.gr