Ποδόσφαιρο

Ξανά στο -3 από τον Λεβαδειακό η Ξάνθη 2-0 τον Διαγόρα Ρόδου

Η Ξάνθη κάνοντας μία μεστή εμφάνιση πήρε πολύ σημαντική νίκη επί του Διαγορά με 2-0 και μένει ζωντανή στη διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είχε την υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά. Είχε την κατοχή της μπάλας και με τον Μικελτάτζε και Κέβιν Γκαρσία προσπαθούσαν να απειλήσουν από τα πλάγια. Ο πρώτος στο 23′ έστρωσε στον Σχρόιγεν, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο Διαγόρας δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Και στο 32′ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ. Ο Μικελτατζε γυρισε τη μπαλα απο δεξια, και ο Κέβιν Γκαρσία με φανταστικό σουτ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Τα πολλά λάθη των παικτών του Διαγόρα έδιναν στην Ξάνθη την ευκαιρία να κρατά αυτό το 1-0 και να ψάχνει στην κόντρα ένα δεύτερο γκολ στο β’ μέρος. Και το βρήκε στο 57′. Και πάλι ο Μικελτάτζε έκανε την πάσα για τον Σχρόιγεν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Μπίντζη και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0! Ο Διαγόρας… έριξε λευκή πετσέτα… Με τον Μικελτάτζε οι Ακρίτες στο 64′ είχαν και δοκάρι χάνοντας ευκαιρία και για τρίτο γκολ, ενώ στο τελευταίο 20 λεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες… περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης.

To φιλμ του αγώνα:

4′ Ατομική προσπάθεια του Μπριλάντε και σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ

7′ Ατομική προσπάθεια από τον Σμυρλή, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα αμυντικών και έφυγε πλάγια

23′ Ο Μικελτάτζε έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή έστρωσε για τον Σχρόιγεν, ο οποίος δεν έβαλε καλά το σώμα του και έστειλε την μπάλα ψηλά αουτ

32′ Νέα… μπούκα τον Μικελτάτζε και σέντρα από τα δεξιά, ο Κέβιν Γκαρσία έπιασε φανταστικό σουτ και έκανε το 1-0

42′ Κακή εκτέλεση φαουλ από τον Τάτο, δεν έφτασε ούτε στην εστία

45′ Αγκωνιά του Θυμιάνη πάνω στον Μασούρα, ζήτησαν την αποβολή του παίκτη της Ξάνθης οι άνθρωποι του Διαγόρα, από μία κίτρινη έδειξε ο ρέφερι

54′ Ο Σμυρλής έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Λινάρδος πήρε από πλεονεκτική θέση την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε αουτ

64′ Κεφαλιά του Μικελτάτζε η μπάλα στο δοκάρι του Μπίντζη

72′ Εκτέλεση φαουλ του Λινάρδου, η μπάλα στο τοίχος, στην επαναφορά ο Χότζα την έστειλε ψηλά, αουτ

90′ Σουτ του Δημούτσου, κόντραρε σε κάποιο σώμα αντιπάλου και έφυγε κόρνερ

Σκόρερ: 32′ Κέβιν Γκαρσία, 57′ Σχρόιγεν

Συνθέσεις:

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μ. Τεννές): Ίτσο, Γκαρσία, Μικελτάντζε(84′ Παπάζογλου), Τάτος, Πέτροβιτς, Σχρόιγεν, Τσαμούρης, Έμπερτ, Τζούρμαν, Μπριλάντε(12′ Δημούτσος), Θυμιάνης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Χότζα(80′ Κοντοχρήστος), Μανωλάκης, Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Μπαστακός, Λινάρδος(54′ Γεωργίου), Σμυρλής, Κονέ, Μασούρας, Αθανασίου(54′ Ντοριβάλ)

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Καλλής (Ανατ. Αττικής), Αρμακόλας (Κυκλάδων).

Πηγή: liganews.gr