Ποδόσφαιρο

«Διπλό» παραμονής για τη Λαμία, 2-1 τον ΠΑΣ με ανατροπή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέλετιτς, ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ, η Λαμία πέτυχε μία σπουδαία νίκη τη Δευτέρα στο στάδιο «Ζωσιμάδες».

Η ομάδα του Γρηγορίου επιβλήθηκε με ανατροπή 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και πλέον είναι αγκαλιά με την παραμονή στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να διώξουν, με τον Μπρένερ να γίνεται κάτοχος της μπάλας, νικώντας από κοντά τον Επασί.

Στο 47ο λεπτό η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση με τον Τζανετόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς.

Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να σκοράρει και στην εστία της ομάδας του, με την μπάλα από την κεφαλιά του να χτυπά στο δοκάρι.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή, όταν ο Ντέλετιτς είχε δοκάρι.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Σέρβος στο 73′ το πέτυχε εννέα λεπτά αργότερα, καθώς νίκησε τον Λοντίγκιν, κάνοντας το 2-1 για τη Λαμία.

ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-2

Γκολ: 10′ Μπρένερ (ΠΑΣ Γιάννινα), 47′ Τζανετόπουλος (Λαμία), 82′ Ντέλετιτς (Λαμία)

Κίτρινες: Αντέτζο (Λαμία), Καρτάλης (ΠΑΣ Γιαννινα), Ντέλετιτς (Λαμία), Μπεχαράνο (Λαμία)