Football league

Άλμα παραμονής η Σαντορίνη

Η Σαντορίνη νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη στο ΔΑΚ Νάξου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Κανούλας στο 61’. Ο Σιμιτσής έπαιξε ωραία το ένα-δυο με τον Κανούλα και ο δεύτερος από θέση τετ-α-τετ νίκησε τον Παϊτέρη, γράφοντας το 1-0 υπέρ της Σαντορίνης. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα των Κυκλάδων σκαρφάλωσε στην 4η θέση του Νοτίου ομίλου με 13 βαθμούς. Από την άλλη, ο Αστέρας έμεινε στους 6 βαθμούς και την 9η θέση της βαθμολογίας (εκκρεμεί η απόφαση για την ένσταση του αγώνα με την Καλλιθέα).

Το φιλμ του αγώνα:

19′ Ο Μπουντόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Παϊτέρη να διώχνει.

34’ Ο Ερρίκος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

35’ Ο Γιουκούδης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

40΄Ο Καλλέργης έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει παράλληλα άουτ.

49′ Δοκάρι για τον Αστέρα Βλαχιώτη, με τον Μάρτσεφ να κάνει τη σέντρα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το

50′ Δοκάρι για τη Σαντορίνη με σουτ του Κανούλα.

54′ Ο Ντινιωτάκης έκανε το σουτ, αλλά ο Παϊτέρης απέκρουσε.

61’ ΓΚΟΛ για την Σαντορίνη. Ο Κανούλας μετά από ασίστ του Σιμιτζή άνοιξε το σκορ (1-0).

66’ Ο Μάρτσεφ έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

73′ Ο Μηνάς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

90’ Ο Παλιάτσος εκτέλεσε συρτά το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σκόρερ: Κανούλας (61’)

Συνθέσεις:

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (82’ λ.τρ. Μπιρμπίλι), Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος (46’ Σιμιτζής), Ιβανίδης, Μπουντόπουλος (66’ λ.τρ. Λάμπρου), Γιουκούδης, Κανούλας, Ντινιωτάκης (60’  Μηνάς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Γιώργος Βαζάκας): Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας, Κορνέζος ,Μάγκας, Νικολάου, Σκεντεράι (67’ Παπουλής), Μπρακαμόντε (82’ Παλιάτσος), Μάρτσεφ (85’ Τουλουβασίλης), Βερνάρδος, Καλλέργης.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Βοηθοί: Σταυρόγλου, Τσολακίδης (Αθηνών)

4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών).

Πηγή: liganews.gr