Football league

Δεν αφήνει την κορυφή η Καβάλα

Δύσκολη νίκη για την Καβάλα με 2-1 επί του Αλμωπού Αριδαίας για την 9η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του κ. Ανυφαντάκη πέτυχε νωρίς δύο γκολ με Αδαμάκη και Γαβριηλίδη στο 15′ και στο 18′ αντίστοιχα. Στην συνέχεια οι «Αργοναύτες» διαχειρίστηκαν το ματς και παρά τη μείωση του σκορ από τον Λουσέρο στο 88′ κράτησαν τη νίκη και διατήρησαν την θέση τους στην κορυφή στον Βόρειο Όμιλο. Ο Αλμωπός διαμαρτύρεται και για μία φάση στο 70′ ζητώντας χέρι αμυντικού της Καβάλας σε σουτ του Λουσέρο με τον διαιτητή Τσιμεντερίδη να λέει «παίζετε».

To φιλμ του αγώνα:

3′ Σουτ του Μάνιου, έδιωξε ο Κυρίτσης

9′ Κεφαλιά του Μουτζούρη, νέα επέμβαση απο τον Κυρίτση

15′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα. Ο Κόκκορης σέντραρε από τα αριστερά και ο Αδαμάκης με προβολή έκανε το 1-0

18′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα. Ο Γαβριηλίδης με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-0

26′ Σουτ από τον Πέττα η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ

31′ Κεφαλιά του Κοκκόρη πέρασε αουτ

33′ Σέντρα του Γαβριηλίδη, προβολή του Κόλλα, η μπάλα αουτ

53′ Σέντρα του Γκαγιέχος, ο Λόμπα με προβολή έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά αμυντικός της Καβάλας το έβγαλε πάνω στην γραμμή!

65′ Σουτ του Γκαγιέγιος μπλόκαρε ο Κυρίτσης

70′ Ζήτησαν χέρι οι φιλοξενούμενοι σε σουτ του Λουσέρο που σταμάτησε πάνω σε αμυντικό της Καβάλας

75′ Πάσα του Γκαγιέγιος στον Λουσέρο αυτός μέσα από την μικρή περιοχή δεν σημάδεψε εστία

85′ Σουτ του Αμαραντίδη, ο Κυρίτσης τον σταμάτησε εντυπωσιακά

88′ ΓΚΟΛ για τον Αλμωπό. Ο Λουσέρο με υπέροχο σουτ νίκησε τον Κυρίτση, μειώνοντας σε 2-1

Σκόρερ: 15′ Aδαμάκης, 15′ Γαβριηλίδης – 88′ Λουσέρο

Οι συνθέσεις:

ΚΑΒΑΛΑ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας (82′ Τενεκές), Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (74′ Βακιρτζής), Θωμαΐδης (82′ Παπαδόπουλος), Κολλάς (65′ Κέρθι), Ορφανίδης, Αδαμάκης

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Μένιος, Κοζάκης (60′ Μανίσογλου), Κουρούπης, Μάνιος (46′ Τούφας), Ρογγότης (46′ Λουσέρο), Γκαλιέγκος, Μουτζούρης, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας(77′ Αμαραντίδης), Πέττας(77′ Μεντής), Λόμπα

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Φαλτάκας (Γρεβενών), Μπαλιάκας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)

Πηγή: liganews.gr