Football league

Ισοπαλία (1-1) για Σαντορίνη και Ιάλυσο

Πέμπτη σερί ισοπαλία για τον Ιάλυσο που έμεινε στο 1-1 με την Σαντορίνη για την 13η αγωνιστική της Football League.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης σε ένα γενικά ανοικτό παιχνίδι που έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες (έντονη ζέστη). Με τον Ιάλυσο, πάντως, να βρίσκει πρώτος γκολ στο 25ο λεπτό.Ο Παπουτσογιάννοπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον αμαρκάριστο Χατζησάββα, ο οποίος ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα! Πρώτη πάντως, είχε απειλήσει η Σαντορίνη στο 18′ με τον Μπουντόπουλο(τον σταμάτησε ο Ανδρούτσος). Αλλά η Σαντορίνη έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε γρήγορα. Ο Κανούλας έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Γιουκούδη με κεφαλιά να κάνει στο 33′ το 1-1. Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα αν ο Μπουντόπουλος δεν… έχανε το άχαστο με κενό το τέρμα στο 43ο λεπτό μετά από πάσα-μισό γκολ του Πολύζου.

Στο β’ μέρος η ομάδα του Νίκου Παντέλη μπήκε πολύ δυνατά. Ο Γιουκούδης στο 51ο λεπτό άγγιξε το γκολ της ανατροπής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου. Οι Ροδίτες ζήτησαν δύο πέναλτι, το πρώτο στο 49′ σε μαρκάρισμα του Παπουτσογιαννόπουλο και το δεύτερο στο 69′ σε χέρι του Παντίδου. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν μπόρεσαν να αναπτύξουν ορθά κάποια επίθεση και να απειλήσουν, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 2020(Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος, Κουρελάς, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Σιμιτσής, Πολύζος, Ιβανίδης, Μπουντόπουλος, Γιουκουλής, Κάνουλας

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Σκεντεράϊ, Μπουσάϊ, Καρπαθάκης, Τερζίου, Γιώργου(72′ Μαστραντωνάκης), Μανιώτης, Παπουτσογιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Χατζησάββας, Χριστόπουλος(82′ Σταθόπουλος)

Πηγή: liganews.gr