Μαύρη Θύελλα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2-2. Ο Ταΐρης της έδωσε τον βαθμό (pics)

Τουλάχιστον πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Λαμπάδα στον Δημήτρη Ταΐρη που απέκρουσε πέναλτι και έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 90′!

Η Μαύρη Θύελλα εμφανίστηκε κουρασμένη και δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της κόντρα σε μία Νίκη που στο δεύτερο ημίχρονο είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες.

Όπως και έχει όμως η τοπική μας ομάδα παρέμεινε αήττητη, δέχθηκε όμως δύο γκολ φθάνοντας τα πέντε παθητικό ενώ είναι η πρώτη ισοπαλία εκτός έδρας που σημειώνει τέρμα. Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς και θα περιμένει αύριο να δει εάν θα έχει συγκάτοικο την Ρόδο που αγωνίζεται με το Αιγάλεω.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης από τον σύνδεσμο Ηπείρου. Βοηθοί του οι Αχιλλέας ΝίκζαςΒασίλειος Μάνος (Λάρισας) και 4ος ο Κωνσταντίνος Μπούμπας (Ηπείρου).

Νίκη Βόλου: Καραγκιόζης, Καλουτσικίδης, Τσιμπούκας, Αργύρης, Μέτσε, Μπόσιο, Τζοβάρας, Μπαλάφας, Γκαρσία, Γκονζάλες, Ροχάνο.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Μαβινγκά, Ευαγγέλου, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Γκαλίτσιος, Παυλίδης, Παπατόλιος, Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα, Φελίπε.

Στο 13′ ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, ο Ροχάνο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 20′ κερδίζει πέναλτι η Καλαμάτα σε χέρι του Ροχάνου. Διαμαρτυρίες και φωνές αλλά είναι καθαρή η παράβαση. Όμως υπάρχει πιθανότητα για οφσάιντ του Γκαλίτσιου.

23′ Από τα 11 βήματα ο Φελίπε ισοφαρίζει σε 1-1 για την Καλαμάτα.

27′ Σοβαρός τραυματισμός του ποδοσφαιριστή της Καλαμάτας Ηλίας Ευαγγέλου μετά από σύγκρουση με τον Γκαρσία.

42′ Ο Ροχάνο από την μικρή περιοχή, με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ύστερα από σέντρα του Τζαβάρα.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι.

45′ Τέλος, πρώτου ημιχρόνου. Νίκη Βόλου – Καλαμάτα 1-1.

46′ Ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου στο Βόλο.

48′ Κόρνερ του Γκαρσία, πλάσε του Γκονζάλες, μπλόκαρε ο Ταϊρης.

52′ Σουτ του Μαβινγκά η μπάλα λίγο άουτ.

53′ Διαγώνιο σουτ του Γκονζάλες, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας.

57′ Χαμένο πέναλτι για την Νίκη Βόλου. Απέκρουσε ο Ταϊρης με τα πόδια που είναι μέχρι τώρα ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Καλαμάτας, στο σουτ του Γκονζάλες. Μαρκάρισμα του Μαβινγκά στο Τζαβάρα.

63′ Τριπλή αλλαγή για την Καλαμάτα. Μέσα Ηλιόπουλος, Αλεξόπουλος, Αναστασόπουλος. Εκτός οι Μπουσμπίμπα, Φελίπε και Μπακαγιόκο.

65′ Ο Γκαρσία έκανε την σέντρα και ο Ροχάνο με το πόδι έγραψε το 2-1 για την Νίκη Βόλου.

67′ Και νέα αλλαγή για την Καλαμάτα. Μπήκε στο ματς ο Σουμπίνιο αντί του Παπατόλιου.

77′ Μετά από κάθετη μπαλιά του Σουμπίνιο, ο Ηλιόπουλος με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

78′ Δύο αλλαγές για τη Νίκη Βόλου. Ο Ντομίνκες πήρε τη θέση του Γκαρσία και ο Κρουζ πέρασε στη θέση του Γκονζάλες.

84′ Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για την Καλαμάτα. Μέσα ο Σαλίνες. Έξω ο Παυλίδης.

86′ Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Στη θέση του τραυματία Καλουτσικίδη πέρασε ο Μεσσήνιος Ηλίας Πολίμος.
89′ Σουτ του Ντομίνγκες η μπάλα θα βρει στον Ευαγγέλου και θα καταλήξει κόρνερ.
90′ Ο Κρουθ εκτέλεσε κόρνερ, ο Αργύρης από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ταΐρη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και στη συνέχεια της φάσης ο Μπαλάφας από ένα μέτρο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.