Ακολουθήστε μας

Ποδόσφαιρο

Το πανόραμα του Euro 2020

Με 24 ομάδες σε 11 πόλεις διεξάγεται το Euro 2020. Με καθυστέρηση ενός έτους λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού οι φίλοι του ποδοσφαίρου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν 51 αγώνες του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος σε επίπεδο εθνικών ομάδων στην Ευρώπη.

Η δράση θα ξεκινήσει στις 11 Ιουνίου, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 11ης Ιουλίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το «Γουέμπλεϊ».

Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου – 23 Ιουνίου), ενώ κάθε ένας θα φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA.

Οι Όμιλοι

1ος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία (Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)

2ος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία (Σε Δανία και Ρωσία)

3ος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία (Σε Ολλανδία και Ρουμανία)

4ος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία (Σε Αγγλία και Σκωτία)

5ος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία (Σε Ρωσία και Ισπανία)

6ος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία (Σε Ουγγαρία και Γερμανία)

*Το εισιτήριο παίρνουν οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και ο τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

Τουρκία – Ιταλία 0-3

Σάββατο 12 Ιουνίου

Ουαλία – Ελβετία 1-1

Δανία – Φινλανδία 0-1

Βέλγιο – Ρωσία 3-0

Κυριακή 13 Ιουνίου

Αγγλία – Κροατία 1-0

Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία 3-1

Ολλανδία – Ουκρανία 3-2

Δευτέρα 14 Ιουνίου

Σκωτία – Τσεχία 0-2

Πολωνία – Σλοβακία 1-2

Ισπανία – Σουηδία 0-0

Τρίτη 15 Ιουνίου

Ουγγαρία – Πορτογαλία 0-3

Γαλλία – Γερμανία 1-0

Τετάρτη 16 Ιουνίου

Φινλανδία – Ρωσία 0-1

Ιταλία – Ελβετία 3-0

Πέμπτη 17 Ιουνίου

Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία 2-1

Δανία – Βέλγιο 1-2

Ολλανδία – Αυστρία 2-0

Παρασκευή 18 Ιουνίου

Σουηδία – Σλοβακία 1-0

Κροατία – Τσεχία 1-1

Αγγλία – Σκωτία 0-0

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ιταλία 2 6 6-0
Ουαλία 2 4 3-1
Ελβετία 2 1 1-4
Τουρκία 2 0 0-5

 

2ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Βέλγιο 2 6 5-1
Ρωσία 2 3 1-3
Φινλανδία 2 3 1-1
Δανία 2 0 1-3

 

3ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ολλανδία 2 6 5-2
Αυστρία 2 3 3-3
Ουκρανία 2 3 4-4
Βόρεια Μακεδονία 2 0 2-5

 

4ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Τσεχία 2 4 3-1
Αγγλία 2 4 1-0
Κροατία 2 1 1-2
Σκωτία 2 1 0-2

 

5ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Σουηδία 2 4 1-0
Σλοβακία 2 3 2-2
Ισπανία 1 1 0-0
Πολωνία 1 0 1-2

 

6ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Πορτογαλία 1 3 3-0
Γαλλία 1 3 1-0
Γερμανία 1 0 0-1
Ουγγαρία 1 0 0-3

 

Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

 

Πηγή: zougla.gr

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *




Pelekaki
Ballers

Perfect Wash

More in Ποδόσφαιρο