Γ Εθνική

Φιέστα… όνομα και πράγμα για την Κηφισιά

Η Κηφισιά επικράτησε με 3-0 του Ηροδότου και έκλεισε τα μπαράζ με το απόλυτο των νικών, ενώ κράτησε και το μηδέν παθητικό στη διαδικασία!

Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι και μέσα σε γιορτινό κλίμα λόγω της ανόδου της ομάδας στην SL2, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχαν τρία όμορφα τέρματα και έκλεισαν με νίκη μία άκρως επιτυχημένη σεζόν.

Καλύτερη η γηπεδούχος ομάδα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ δημιούργησε και μία-δύο καλές στιγμές. Η κυριότερη στο 15′ όταν ο Μεγαρίτης πρόλαβε την έξοδο του Λουτριώτη, έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Τετέι με το κεφάλι αστόχησε. Στο 28′ άνοιξε το σκορ η ομάδα των Βορείων Προαστίων. Μετά από σέντρα του Καλλέργη απο τα δεξιά, ο Τετέι με κεφαλιά “νίκησε” τον Λουτριώτη, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους! Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο, με ένα άστοχο σουτ του Μυλωνά στο 33′. Με άστοχη προσπάθεια του ίδιου παίκτη στο 45+2′ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον ρυθμό να πέφτει και το ματς να πηγαίνει… στο ρελαντί.

Με την σέντρα στην επανάληψη, η Κηφισιά έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Τετέι ξεχάστηκε από την αντίπαλη άμυνα, βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή του Λουτριώτη και με πλασέ έκανε και το 2-0 στο 48′. Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να μπει πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο για να αντιδράσει, αλλά η Κηφισιά άγγιξε και το τρίτο γκολ με τον Τετέι και πάλι στο 53′. Στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο Ζαφείρης στο 70′ έφτασε ως την περιοχή της Κηφισιάς αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ κακό και έφυγε άουτ! Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ από τον ίδιο παίκτη με την συμπλήρωση των 80 λεπτών αγώνα.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 85′ όταν ο Κρητικός μπήκε με δύναμη μέσα στην περιοχή του Ηροδότου και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις στο 90′ αφού ο Λουτριώτης σταμάτησε την εκτέλεση φάουλ του Ζέλο και στην εξέλιξη της φάσης ο Μκρτσιάν σημάδεψε το δοκάρι της εστίας των Κρητικών.

Οι συνθέσεις:

Κηφισιά(Κούστας): Αντωνόπουλος, Παπαγγελής, Σπίνος, Τζέλι(59′ Παπασάββας), Μεγαρίτης, Καμινιώτης(59′ Τόσκα), Διονέλης(84′ Κάκκος), Κόντοβος(75′ Μκρτσιάν), Καλλέργης(70′ Ζέλο), Τετέι, Κοντογιάννης(70′ Κρητικός)

Ηρόδοτος(Σκύβαλος): Λουτριώτης, Χαρίτος, Κανδηλάκης(46′ Κοντογιάννης), Μπαλάφας, Λούσι, Καργιωτάκης, Αργκιλέσι, Ζαφείρης, Κίσσας(46′ Δασκαλάκης), Μυλωνάς(66′ Καλαμιώτης), Γκίνη

Πηγή: liganews.gr