Μπάσκετ

Νίκη – πρόκριση στην τελική φάση επί του ΓΑΣ Άμφισσας/Μάκαρο οι νεάνιδες του Πελασγού (+φωτό)

β’ προκριματικό όμιλο του Πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων στο κλειστό γυμναστήριο της Κορίνθου και η αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ το μεσημέρι της Πέμπτης (19/08) αντιμετώπισε τον ΓΑΣ Άμφισσας/Μάκαρο. Ο Αρκαδικός σύλλογος ήταν αυτός που και στο δεύτερο ματς του τουρνουά επικράτησε στις λεπτομέρειες με σκορ 68-62, αλλά με 2/2 νίκες εξασφάλισε τελικά την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων.

Η σημερινή αναμέτρηση αποδείχθηκε ένα ακόμη ντέρμπι με την ομάδα και του ΓΑΣ Άμφισσας/Μάκαρο να διεκδικεί με σοβαρές αξιώσεις τη νίκη η οποία θα της έδιναν τον πρώτο λόγο πρόκρισης. Η ομάδα της Μεγαλόπολης στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή που βρέθηκε πίσω στο σκορ προσπαθώντας να βρει τους επιθυμητούς αγωνιστικούς ρυθμούς της. Με 9-16 στο α’ δεκάλεπτο και 25-30 στο ημίχρονο ωστόσο δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ.

Στην επανάληψη και στο γ’ δεκάλεπτο οι ισορροπίες αντιστράφηκαν καθώς ο Πελασγός στηριζόμενος στην αποτελεσματική λειτουργία και τις λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα ένα επί μέρους σκορ 15-6 που έδωσε πρωτοπορία στο σκορ με 40-36 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπου.

Στο δ’ δεκάλεπτο το ματς ήταν εξίσου συναρπαστικά με αποτέλεσμα οι ομάδες πόντο-πόντο να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί ο Πελασγός αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος, πιο ουσιαστικός σε επίθεση και άμυνα φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 68-62.

Στην επίθεση καταλυτική χαρακτηρίστηκε η παρουσία της Δούκουρη που σταμάτησε στους 35(4) πόντους, την ώρα που στα καθοριστικά σημεία του ματς η ομαδική δουλειά στην άμυνα και οι πολύτιμοι πόντοι στην επίθεση ήταν ομαδική υπόθεση. Για την ομάδα της Άμφισσας το γεγονός ότι οι Λίβα, Μάτζαρι, Καραηλιά και Καραμέρη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων δεν ήταν αρκετό για να εξασφαλιστεί το ροζ φύλλο αγώνος.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κορίνθου | 19/08/2021 (14:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωστής-Λιώνας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16 (Α’), 25-30 (Β’), 40-36 (Γ’), 58-58 (Δ’), 68-62 (Π).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσούλης, Γεωργία Μανιάτη): Καρηγιάννη, Παπαδοπούλου 3(1), Μιχόλια, Δημοπούλου 13(2), Σεφερού 7(1), Δούκουρη 35(4), Λίλη 10, Γεωργοπούλου 1.
ΓΑΣ ΆΜΦΙΣΣΑΣ/ΜΑΚΑΡΟΣ (Φαρόπουλος): Λίβα 13(1), Ξενοκώστα Χρ. 6, Μάτζαρι 12, Καραηλιά 15(1), Μαρκοδήμου, Καραγιάννη Μ.Β. 2, Ξενοκώστα Ι. 3, Καραμέρη 11.

Το αυριανό πρόγραμμα και οι διαιτητές

Διαδικαστικού χαρακτήρα κρίνεται η αυριανή αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του β’ προκριματικού ομίλου, με στόχο την κατάκτηση της 2ης θέσης στον όμιλο. Αναλυτικά το πρόγραμμα: