Ποδόσφαιρο

Champions League: Ασύλληπτο αυτογκόλ απέκλεισε την Μονακό κι έστειλε την Σαχτάρ στους ομίλους

Η Μονακό έδειξε ικανή να φύγει από το Ντόνετσκ με την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League (παρά την ήττα με 1-0 στη Γαλλία), αλλά η Σαχτάρ έφτιαξε το 2-1 του 90λεπτου, έστειλε το ματς στην παράταση και πήρε το “εισιτήριο” για τα… αστέρια με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Αγκιλάρ (2-2 με την ολοκλήρωση της παράτασης και συνολικό σκορ 3-2).

Η… μπίλια έκατσε τελικά στην Σαχτάρ. Η ομάδα του Ντόνετσκ βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της από την Μονακό, αλλά “επέστρεψε”, έστειλε το ματς στην παράταση και τελικά πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 με αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114′ (3-2 το συνολικό σκορ).

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και αποφασισμένοι να ανατρέψουν την ήττα (1-0) του πρώτου ματς. Ο Μπεν Γιεντέρ σκόραρε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης (18′ και 39′), αλλά η Μονακό δέχθηκε τεράστια πίεση στο δεύτερο μέρος και είδε στο 74′ τον Μάρλος να μειώνει σε 2-1 και να φτιάχνει σκορ… παράτασης.

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν “στροφές”, προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της πρόκρισης και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Η κορυφαία ήρθε στο 90+3′ με τον Πιατόφ να διώχνει με μεγάλη δυσκολία το σουτ του Βολάντ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.