Ποδόσφαιρο

Champions League: Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Η πρώτη ημέρα της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League ολοκληρώθηκε, με την Μπάγερν Μονάχου να κάνει παρέλαση κόντρα στην Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι να ξεκινάει με το… δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της. Κράτησε το μηδέν ο Βλαχοδημός στο Ντιναμό Κιέβου – Μπενφίκα, “ξύπνησε” η Γιουβέντους.

Η Τσέλσι ζορίστηκε αρκετά κόντρα στη Ζενίτ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάρη σε γκολ του συνήθη ύποπτου, Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος δεν σταματάει να βομβαρδίζει τις αντίπαλες εστίες από όταν επέστρεψε στο Λονδίνο.

Στο άλλο παιχνίδι του όγδοου ομίλου, η Γιουβέντους έβγαλε αντίδραση μετά το τραγικό ξεκίνημα στο ιταλικό πρωτάθλημα και με ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, επικράτησε εκτός έδρας της Μάλμε με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Άλεξ Σάντρο στο 23′, στο 45′ ο Ντιμπάλα έκανε το 0-2 με πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.