Α Τοπικό

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΕ ΜΑΝΗΣ 2-0. Πήρε το ντέρμπι με Καρύδη και Γιακουμή (ΦΩΤΟ)

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α’ Τοπικής στον 1ο όμιλο αναδείχθηκε ο Απόλλων Καλαμάτας που επικράτησε στο γήπεδο Ασ9ροχωματος με 2-0 της ΑΕ Μάνης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας ευκαιρίες πριν κάνει το 1-0 ο Απόλλων Καλαμάτας.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο αλλά καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Τζανετέα, με τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κώστα Αργυροπούλου.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ Σέντρα σουτ του Τζανετέα, απέκρουσε ο
Γιακουμής και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

22′ Ο Χελάς έκανε το γύρισμα, έδιωξε ο
Γιακουμής, ο Φεταχου σουτάρει και οι
γηπεδούχοι έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

25′ ΓΚΟΛ 1-0 με υπέροχο σουτ με το αριστερό
του Καρύδη στη δεξιά γωνία του
Αντωνόπουλου.

52′ Καθετη του Νικολόπουλου στον Γιακουμή
τελείωμα με το εξαιρετικό,η μπάλα ελάχιστα
άουτ.

54′ Τετ α τετ του Γιακουμή απέκρουσε ο
Αντωνόπουλος.

55′ Σέντρα του Αλεξανδρόπουλου κεφαλιά του
Χελά απομακρυναν οι αμυντικοί πριν πάει στα
δίχτυα.

77′ απευθείας κόκκινη του Τζανετέα για φάουλ στον Πανταζή σε προφανή θέση για γκολ.

83′ Σουτ του Μπερμπερη απόκρουση του
Γιακουμή, νέο σουτ του Χελά διώχνουν οι
αμυντικοί.

92′ ΓΚΟΛ Ο Γιακουμής με ατομική προσπάθεια
κάνει το 2-0 με κοντινή προβολή. Έχει
προηγηθεί απόκρουση του Αντωνόπουλου σε
τετ α τετ του ίδιου, πήρε τις κόντρες και
έγραψε το τελικό σκορ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς την Αθανασοπούλου και τον Μιχαλόπουλο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Γιακουμής, Μπούνας, Καραϊσκος (85′ Χιώτης), Νικολόπουλος, Κώστας, Κοσμόπουλος, Κοντογόνης (61′ Σεντεμέντες), Καρύδης, Μανωλόπουλος, Πανταζής, Ι. Γιακουμής.

ΑΕ ΜΑΝΗΣ: Αντωνόπουλος, Πουλάκος (47′ Δουρούμης), Γιάννης, Κλουβάτος, Γεωργίκος (34′ Χατζηπαναγιώτης), Μπέρμπερη, Τζανετέας, Μουστάκας, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς, Φετάχου (70′ Κοντός).