Α Τοπικό

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-3. Εύκολο απόγευμα και 2 στα 2 (Φώτο)

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ Τοπικής και του 1ου ομίλου πέτυχε οριν από λίγα λεπτά ο Απόλλων Καλαμάτας που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 της Σπερχογείας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί και κατάφεραν στις φάσεις που δημιούργησαν να πετύχουν τρία γκολ και έτσι να φιγουράρουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο τέρμα αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι γνώρισαν την πρώτη ήττα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 8′ ο Νταβός έκοψε για τον Σπύρου που έκανε το σουτ αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί του Απόλλων Καλαμάτας.

Στο 23′ ο Καρύδης με δυνατό σουτ νίκησε τον Ζαφειρίου για το 0-1, πετυχαίνοντας γκολ για 2η συνεχή αγωνιστική.

Στο 27′ σε μεγάλη μπαλιά ο Ντάβος πέρασε και τον τερματοφύλακα Γιακουμή αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο αμυντικός Κώστας και έδιωξε σωτηρία πάνω στη γραμμή.

Στο 39′ ο Ι. Γιακουμής έκανε την μπαλιά μέσα στην περιοχή και στην προσπάθειά του ο Λένα να την διώξει  την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Στο 41′ κάθετη του Γιακουμή για τον Κουρεντζή που έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Ζαφειριου. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και προ κενής εστίας ο Πανταζής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 48′ ο Νικολόπουλος ευνοήθηκε από τις κόντρες και με σουτ έκανε το 0-3.

Στο 53ο λεπτό όταν σε σέντρα σουτ του Σώκαλη η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι αφού προηγουμένως την είχε βρει ο Γιακουμής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ρέκκας, με βοηθούς τους Μπασιλάρη και Σωτηρόπουλο.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Ζαφειρίου, Βέλμαχος, Αθ. Κακαλέτρης (84′ Τζεφερεμιναίος), Λένα, Μάλαμας, Σπύρος (60′ Κατσαράς), Μάτσης (84′ Κατσάκος), Δημητρίου, Γουδέλης (25′ λ.τρ. Π. Κακαλέτρης), Σωκαλης, Ντάβος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Π. Γιακουμής, Αγγελόπουλος (34′ λ.τρ. Μπούνας), Αδαμόπουλος, Παχης, Κώστας, Νικολόπουλος, Κουρεντζής (65′ Κοντογόνης), Καρύδης (76′ Καρύδης), Πανταζής, Μανωλόπουλος, Ιω. Γιακουμής.