Ποδόσφαιρο

Πρόκριση στη ρώσικη ρουλέτα για την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ νίκησε στα πέναλτι με 3-1 (1-1 κ.δ., παρ.) τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αλκαζάρ» και πήρε την πρόκριση στους «16» τους Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Ηλία Φυντάνη ήταν καλύτερη όμως δεν είχε τίποτα αξιοσημείωτο το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ στην πρώτη της ευκαιρία κέρδισε πέναλτι. Στο 47’, ο Ογκμποε έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι (!) του Γκαρντάφσκι, ο οποίος βρισκόταν πάνω στη γραμμή και ο διαιτητής κ. Παπαπέτρου καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον αμυντικό του ΠΑΣ. Ο Μαυριάς ανέλαβε το πέναλτι, ευστόχησε, γράφοντας το 1-0 στο 52’. Λίγα λεπτά και συγκεκριμένα στο 60’, ήταν η φορά του ΠΑΣ να κερδίσει πέναλτι. Ο Περέα πήγε να μπει στην περιοχή από τα αριστερά, δέχθηκε αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Ηλιαδη και ο κ. Παπαπέτρου καταλόγισε πέναλτι, όμως όπως φάνηκε η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής Ο Κάργας ήταν εύστοχος, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 62’.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στα πέναλτι. Στα πέναλτι η ΑΕΛ επικράτησε με 3-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.