Ποδόσφαιρο

Διπλό και πρόκριση για τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός νίκησε την Παναχαϊκή εκτός έδρας με 1-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και απείλησε με κεφαλιά του Τεγούση στο 5′ λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έξι λεπτά αργότερα επίσης έκαναν μια αξιοσημείωτη φάση με κεφαλιά του  Κορνέλιους από φάουλ του Φλόρες (11′ λεπτό). Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 20′ λεπτό, αφού με μπαλιά ακριβείας του Ντουάρτε στον Καρέλη, ο οποίος απέφυγε τον Αθανασόπουλο, ο έμπειρος επιθετικός με σουτ του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Η Παναχαϊκή απείλησε με τον Αλεξόπουλο κυρίως στο 31′ λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο μέρος.
Οι Πατρινοί σκόραραν μόλις στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου (48′ λεπτό), με τον Παπαχρονόπουλο να ισοφαρίζει σε κενή εστία μετά από φανταστική ενέργεια του Καρακλάιτς από αριστερά (1-1). Ο παίκτης που σκόραρε για την Παναχαϊκή τραυματίστηκε στην φάση του γκολ και τον αντικατέστησε στα επόμενα λεπτά ο Κωνσταντακόπουλος.Το ματς είχε ρυθμό και ένταση, με τις δύο ομάδες να απειλούν για να ξαναπάρουν το προβάδισμα. Ο Βέργος με ατομική του ενέργεια έδωσε την λύση για τους φιλοξενούμενους, αφού σκόραρε στο 74′ λεπτό και έκανε το 1-2 για τον Παναιτωλικό. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να να βρουν ακόμη ένα γκολ, με την τεράστια ευκαιρία του Ντουάρτε στο 90+5′ λεπτό να ξεχωρίζει. Ο Παναιτωλικός νίκησε την Παναχαϊκή εκτός έδρας με 1-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Πηγή: liganews.gr