ΕΠΣ Μεσσηνίας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: ΑΟ ΟΜΟΝΟΙΑΣ – ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 1-0 παρ. (0-0 καν. διάρκεια). “Χρυσή” αλλαγή ο Μπάλας (ΒΙΝΤΕΟ)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και “χρυσή” αλλαγή τον Δημήτρη Μπάλα, ο ΑΟ Ομόνοιας νίκησε 1-0 στην παράταση τον αξιόμαχο Τσικλητήρα Πύλου και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Γιώργου Γρηγορόπουλου, είχε την κατοχή στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα αλλά και τις κλασσικές ευκαιρίες να πάρει την νίκη πριν πάει το ματς στην παράταση έχοντας δύο δοκάρια. Το γκολ όμως ήρθε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν οδηγηθούμε στα πέναλτι ενώ παράλληλα έπαιζε και με τέρμα τον αμυντικό Δημητρίου καθώς αποχώρησε τραυματίας ο Σταματίου.

Από την άλλη, η Πύλος στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε αυτή να πάρει την πρόκριση εάν ήταν εύστοχος ο Σαρρής στην μεγάλη ευκαιρία που έχασε.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 6′ σουτ του Καραηλία θα μαζέψει την μπάλα ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Στο 28′ σουτ του Ζaca για τους φιλοξενούμενους η μπάλα άουτ.

Στο 49′ σουτ του Διονυσόπουλου η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 64′ πρώτο δοκάρι για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Μπάλα, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα.

Στο 83′ σουτ του Ι. Κωστόπουλου η μπάλα στο δοκάρι, νέο σουτ του Μπάλα, άουτ.

Στο 105′ σουτ του Γεωργόπουλου η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ από την εστία της Πύλου.

Στο 115′ η Πύλος χάνει μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το γκολ με τον Σαρρή και τον Δημητρίου που έχει πάρει θέση κάτω από τα γκολποστ να διώχνει σωτήρια.

Στο 118′ ο Γεωργόπουλος έκανε την σέντρα και ο Μπάλας με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το νικητήριο γκολ της πρόκρισης μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σκόρδος, με βοηθούς τους Σωτηρόπουλο και Γεωργαντά.

ΑΟ ΟΜΟΝΟΙΑΣ: Σταματίου (111′ λ.τρ. Μάλαμας), Γαβράς, Τάφα (80′ Κοστρίβας), Μπαζάνης, Γεωργόπουλος, Αργ. Κωστόπουλος (62′ Μπάλας), Καρνούσκος (55′ Δημητρίου), Καραηλίας (55′ Μπούνας), Διονυσόπουλος (55′ Χαρλέπας), Ι. Κωστόπουλος, Σταθακόπουλος.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Τσίρμπας (106′ Σαρρής), Καραγλάνης, Κοντογόνης, Κανάκης, Zaca, Κούβελας, Καρδάσης, Πανταζόπουλος, Ζίου, Μέμα, Καραμπάτσος.