Μαύρη Θύελλα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ 1-2. Ήττα – σοκ για την Μαύρη Θύελλα

Δεν τα κατάφερε σήμερα η ομάδα της Καλαμάτας την έδρα της και γνώρισε οδυνηρή ήττα από τον Παναθηναϊκό Β’.

Η τοπική μας ομάδα ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την νίκη παραμένοντας έτσι χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ επικράτησε εκτός έδρας της Καλαμάτας με 2-1 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Super League 2.

Ο Αθανασακόπουλος άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 10΄. Η Καλαμάτα ισοφάρισε προσωρινά με αμφισβητούμενο πέναλτι, με τον Λουκίνα να κερδίζει τον Ξενόπουλο.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός Β΄ αν και δεν είχε την μπάλα στα πόδια του, κατάφερε να ξαναβρεί γκολ στο 82′.

Σε μια από τις αντεπιθέσεις, ο Κούτσιας βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας και με εύστοχο πλασέ έγραψε το 1-2 μέσα σε ξέφρενους «πράσινους» πανηγυρισμούς. H «Μαύρη Θύελλα» δεν είχε αντίδραση στη νέα ψυχρολουσία, καθώς και στο 90′ ο Ξενόπουλος είχε απάντηση στο επικίνδυνο σουτ του Τάτου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης.

8′ καλή στιγμή για την Καλαμάτα με προβολή άουτ του Λουκίνα έπειτα από σουτ του Τάτου.

10′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό 0-1. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου.

12′ Σουτ από τον Τάτο διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

36′ Σουτ του Νάνι άουτ.

45′ Τέλος πρώτου μέρους. Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β’ 0-1.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β’ 0-1.

49′ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σαρδέλη να παίρνει το ριμπάουντ από απόκρουση του Ταΐρη αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

55′ πέναλτι για την Καλαμάτα σε μαρκάρισμα του Μαρτίνη στον Κόκκορη. Γκολ 1-1 ο Λουκίνας.

50′ Σέντρα Κωνσταντινόπουλου, κεφαλιά του Λουκίνα μπλόκαρε ο Ξενόπουλος.

82′ Ο Κούτσιας με πλασέ θα κάνει το 1-2 για τον Παναθηναϊκό Β’.

90′ Σουτ του Τάτου μπλοκάρει ο Ξενόπουλος.

95′ Τελικό αποτέλεσμα. Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β’ 1-2.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Μαβινγκά (44′ λ.τρ Μοζέρ), Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, Άλβες Ματέους (66′ Φελίπε), Τάτος, Κόκκορης (77′ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας (66′ Μαρκόφσκι), Νάνι (66′ Aναστασόπουλος).

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Θεοχάρης, Σέχου (87′ Τσιριγώτης), Αθανασακόπουλος (87′ Καρβούνης), Αντωνίου, Σαρδέλης (71΄Κρυπαράκος), Ρόμπι (71΄Κούτσιας), Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (90+΄Ματσαδές), Ηλιάδης.