Μαύρη Θύελλα

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1. Επαγγελματικό διπλό με Μπακαγιόκο

Τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Καλαμάτα που πήρε σήμερα σπουδαίο διπλό στην Άρτα.

Επικράτησε με 1-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκ 2 με γκολ του Μπακαγιόκο.

Μια δίκαιη νίκη για την τοπική μας ομάδα που ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα.

Το φιλμ του αγώνα

4′ πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Καραϊσκάκη, η μπάλα πέρασε απ’ όλους στο δεύτερο δοκάρι για να καταλήξει άουτ
11′  πρώτη φάση στον αγώνα για την Καλαμάτα. Γύρισμα του Αριστείδη Κόκκορη δεν βρήκε ο Μόσερ αν και βρέθηκε σε καλή θέση
17′ το διαγώνιο σουτ του Κόκκορη, πέρασε αρκετά μέτρα άουτ
30′ sουτ του Σταματή μπλοκάρει δίχως δυσκολία ο Δημήτρης Ταϊρης.
42′ τη λάθος εκτίμηση και έξοδο του πορτιέρο της Καλαμάτας, Δημήτρη Ταϊρη, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Ντοναλντόνι σουτάροντας από μακριά, αλλά ο γκολκίπερ της Καλαμάτας μπλόκαρε σωτήρια
43′ φαλτσαριστο σουτ του Τάτου λίγο άουτ
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες στο μηδέν…
Η Καλαμάτα βασίζεται στην εμπειρία του Ανδρέου Τατου και την ταχύτητα του Αριστείδη Κόκκορη δίχως όμως να φθάσει στα δίχτυα μένοντας στο μηδέν απέναντι στον Καραϊσκάκη που μετά το πρώτο 20λεπτο έκανε έφθασε σε ορισμένες καλές στιγμές.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο…
46′ Αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Τσαγκαλίδης πέρασε στη θέση του Παυλίδη
50 ‘ σουτ από μακριά επιχείρησε ο Ναζίμ για τον Καραϊσκάκη, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

62′ ΓΚΟooooΛ για την Καλαμάτα! O ΜΠακαγιόκο έκανε την κίνηση που άνοιξε το σκορ σε 0-1 και χάρισε στην καλαματιανή ομάδα πολλά χαμόγελα.

Ο Τάτος βρεθηκε στην κόντρα έναντι δύο αντιπάλων, έφθασε στην περιοχή και έκανε παράλληλο γύρισμα στον αμαρκάριστο Μπακαγιόκο που πλασαρε από κοντά στα δίχνοντας κάνοτνας το 0-1

65′ ο Ρουμπάγκουκα πέρασε στη θέση του Βαφειάδη

66′ ο Σκεντεράι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, αντικαθιστώντας τον Ματέους

69′ αλλαγή για τον Καραϊσκάκη ο Γαλεάδης στη θέση του Ντοναλντόνι

Λήξη αγώνα…

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Γλυνός, Ναζίμ, Βαφειάδης, Ρούνεΐ, Δερμιτζάκης, Σταματής, Ντοναλντόνι.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος Μόζερ, Παυλίδης (46′ Τσαγκαλίδης), Ματέους, Τάτος, Κόκκορης, Μαρκόφσκι.

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλεία), Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)
Κίτρινες: Τάμπας – Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης