Ποδόσφαιρο

Με ανατροπή η Βέροια τον ΠΑΟΚ Β’. Τα αποτελέσματα στο Βόρειο όμιλο

Σε έναν αγώνα που οι κόκκινες κάρτες είχαν την τιμητική τους με τον ΠΑΟΚ Β’ να δέχεται δύο και την Βέροια μία, οι Ημαθιώτες κέρδισαν εκτός έδρας με 2-1 με ανατροπή και ανέβηκαν στους δέκα πόντους, ενώ οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν στους δύο πόντους.

Ο ΠΑΟΚ Β’ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, αφού ο Πανίδης στο 2′ λεπτό βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι απείλησαν και πάλι με διπλή προσπάθεια του Πανίδη στο 17′ λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Βελλίδη.  Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 23′ λεπτό (1-1), με τον Γιακουμάκη με  ψηλοκρεμαστό σουτ από κοντά μετά από σέντρα σουτ του Πόζογλου. Οι Βεροιώτες δεν έμειναν μόνο στην ισοφάριση, αφού μέσα σε τρία λεπτά (26′ λεπτό), έφεραν την απόλυτη ανατροπή, με τον Γιακουμάκη να κερδίζει πέναλτι και τον Πασά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Βέροια απείλησε με τον Πασά στο 33′ λεπτό, ενώ ο ΠΑΟΚ Β’ είχε μια καλή φάση με τον Μελετίδη στο 44′ λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο…οι αποβολές είχαν την τιμητική τους, αφού ο ΠΑΟΚ Β’ τελείωσε τον αγώνα με εννιά παίκτης, λόγω αποβολής για δυνατό μαρκάρισμα του Σαλαμούρα στο 51′ λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά και του Τάχατου στο 86′ λεπτό για θέατρο, ενώ για την Βέροια αποβλήθηκε ο Πεταυράκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα,  επειδή έκοψε τη μπάλα με το χέρι. Αν και οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν κυρίως με τον Γαιτανίδη στο 52′ λεπτό, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που θα τους επανέφερε στο παιχνίδι, με την Βέροια να κερδίζει εκτός έδρας με 2-1.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Πόζογλου, Πασάς.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Τσαούσης, Μελετίδης, Σαλαμούρας, Τζίμας, Σπυρίδης, Φασίδης, Πανίδης.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΛΙΚΟ: Καβάλα-Ξάνθη 0-6 (2′ Δημητριάδης, 6′-14′ Ιμπαΐμι, 24′ Γκινσάρι, 31′ Φαζός, 69′ Πλατέλλας)

ΤΕΛΙΚΟ: Αλμωπός Αριδαίας-Πιερικός 3-1 (41′ Γιουκούδης, 51′ Ρόβας, 90+3′ Ρίβας – 53′ Ζαφειράκης)

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός Βόλου-Απόλλων Πόντου 3-2 (2′-6′ Σιάφα, 53′ Σκοπελίτης – 56′ Καλογέρης, 87′ Δαλιανόπουλος)

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ Β-Βέροια 1-2 (2′ Πανίδης – 23′ Γιακουμάκης, 26′ Πασάς πεν.) ΕΡΤ3

ΤΕΛΙΚΟ: Τρίκαλα-Ηρακλής 0-0

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΛ-Πανσερραϊκός 2-0 (44′ Ακούνια πεν., 90+5′ Γιάκος)

ΤΕΛΙΚΟ: Απόλλων Λάρισας-Ολυμπιακός Β 2-2 (75′ Ζιάκας, 88′ Γιαννίτσης – 29′ Νίκολιτς, 90+6′ Μαρίνος)