Ποδόσφαιρο

Βαθμός για τον Ηρόδοτο στην Ιεράπετρα

Με ένα πολύ σημαντικό βαθμό έφυγε από την Ιεράπετρα ο Ηρόδοτος, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦΙ για την 4η αγωνιστική της Super League 2.

Ο δυνατός αέρας και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος λόγω της βροχής δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν τους φιλοξενούμενους. Ο ΟΦΙ έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αντερέγκεν και Βουό να είναι οι κύριοι εκφραστές. Ο Κόρτσαμ μάλιστα έσωσε από βέβαιο γκολ τον Ηρόδοτο στο 22’, διώχνοντας πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Βουό.

Το 0-0 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως αυτό άλλαξε με το «καλημέρα» στο δεύτερο. Ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλτι στο 50’ για χέρι του Τορίμπιο μέσα στην περιοχή, με τον Χατζησάββα να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα, ευστοχώντας από την «άσπρη βούλα». Ο ΟΦΙ είχε άμεση «απάντηση», με τον Αντερέγκεν να ισοφαρίζει στο 53’ με ωραίο σουτ μετά την κάθετη του Μπενίτεθ.

Από το 60’ και μετά έπεσε ο ρυθμός στο «Βουζουνεράκειο», με τον Ηρόδοτο να ισορροπεί. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τους ρυθμούς τους στη συνέχεια, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες έψαχναν τη νίκη, όμως ο ΟΦΙ είχε και τον κόσμο στο πλευρό του.

Η ομάδα της Ιεράπετρας ανέβασε ξανά τους ρυθμούς της, αφήνοντας χώρους στον Ηρόδοτο στα τελευταία λεπτά. Το 1-1 έμεινε έως το φινάλε, παρά την μεγάλη διπλή ευκαιρία που έχασε ο ΟΦΙ με τους Μεσσιδόρο και Κατάλντι στο φινάλε.

ΟΦΙ: Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Ντε Λορέντζι, Ντι Λορέντζο(76′ Κατάλντι), Κάρδαρης, Ψάνης(73′ Καζάου), Λεμονής, Μπενίτεζ, Μεσσιντόρο, Αντερέγκεν, Βουό

Ηρόδοτος: Δημίζας, Κορτσάμ, Ρουσάκης, Καντέ(59′ Βρεττός), Χατζησάββας, Κατίδης, Χαλκιαδάκης(64′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Γκίνης, Λουμπάκης, Αποστολίδης(64′ Κοιλιάρας Δ.).

Πηγή: liganews.gr