Μαύρη Θύελλα

Πήρε… μπρος και «καθάρισε» και τον Εργοτέλη η Καλαμάτα!

Σε ένα ματς όπου ο Αναστασόπουλος πέτυχε το γκολ της χρονιάς (φάουλ πίσω από το κέντρο), η Καλαμάτα νίκησε 2-0 τον Εργοτέλη και με το 2o σερί «τρίποντο» πλησίασε τα… ψηλά πατώματα της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων! Ο Μαρκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 46′, παίρνοντας το… ριμπάουντ από τις προσπάθειες των Φελίπε και Παυλίδη, με τον Αναστασόπουλο να «γράφει» τη δική του γκολάρα στο 92′ για το τελικό σκορ!

Η Καλαμάτα, που είχε ξεκινήσει με δύο ήττες, πέτυχε δεύτερο σερί «τρίποντο» και πλέον έχει έξι βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Εργοτέλη, που προερχόταν από μια ισοπαλία και δύο νίκες, έχοντας μόνο την ήττα στην πρεμιέρα στη Ρόδο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 22΄με τον Κόνραντ να μην μπορεί να νικήσει σε τετ α α τετ τον Ταϊρη.

Στο 25’ σουτ από τον Βουτσά απόκρουσε ο Ταϊρης.

Στο 34΄με τον Κοκκίνης να πιάνει σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι και να αναγκάζει τον Μοσέρ να απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στην γραμμή.

Στο 45+1 το 1-0 με τον Μαρκόφσκι μετά από δυο προσπάθειες με σουτ που εξουδετερώθηκαν, πλάσαρε από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Και μετά ήρθε το 2-0 από τον Αναστασοπουλο στο 91΄. Με μακρινό φάουλ πίσω από την σέντρα, που “κρέμασε” τον Τσέλιο, σκοράροντας ένα απίθανο γκολ!

Καλαμάτα : Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Mόζερ, Τσαγκαλίδης (Σκεντεράι 77’) Aλβες, Παυλίδης (Mαβινγκά 70’) Ντίας, Mαρκόφσκι

Εργοτέλης: Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 78’) Κόλα (Πατρινός 78’) Mίκο, Σαρρής, Βουτσάς (Μπουτσάκης 57’) Πέιος, Κοκκίνης (Κωστάνασιος 46’) Κόνραντ, Χοσάμ (Κουάτεγκ 57’)