ΕΠΣ Μεσσηνίας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ – ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 1-1 (καν. διάρκεια) 1-3 (παρ.) Στους “8” με ανατροπή και στην παράταση (ΦΩΤΟ)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας πανηγυρίζει ο Πάμισος Μεσσήνης που επικράτησε στην παράταση εκτός έδρας με 3-1 του Ακρίτα Κορώνης.

Οι Νησιώτες βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ αλλά τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ισοφάρισαν και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά έκαναν την ανατροπή και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Ακρίτας από την άλλη, έφθασε πολύ κοντά στην πρόκριση, προηγήθηκε στο σκορ αλλά στο 86′ δέχθηκε την ισοφάριση και στην παράταση η κούραση έπαιξε καθοριστικό ρόλο και αποκλείστηκε.

Στο 11′ ο Φέστας εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των αμυντικών και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 85′ ο Κουλόπουλος έφερε το ματς στα ίσια και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.

Στο 112′ ο Σεντεμέντες που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα, έκανε την ανατροπή και το 1-2.

Στο 119′ ο Υμεράσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καρβούνης με βοηθούς τους Κουρτέση και Σταυρόπουλο.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Σακκάς, Παναγιωτόπουλος, Σταμάτης, Κουτσουμπός, Φέστας, Τσιμικλής (120′ Λυμπέρης), Σταματόπουλος (95′ Σαρδέλης), Μερκούρης, Πέτση (12΄ λ.τρ. Τέντες) (50′ Σπανός), Κάνιστρας, Μουτζούρης.

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Λίβας, Κατσιβαρδέας, Σίνος, Υμεράσι, Λυμπερόπουλος (Δήμος), Μωράκης, Μπορχάν (Τιμπλαλέξης) (Σεντεμέντες), Παπαδόπουλος, Τσουλάκος, Κουλόπουλος, Κανανάι (Δεμπεγιώτης).