Ποδόσφαιρο

Εξαιρετικός ο ΑΟΑΝ αλλά νικήτρια η ΑΣΑ

Μπορεί να ήταν ανώτερος, στο πρώτο ημίχρονο, ο Αγιος Νικόλαος αλλά η Αναγέννηση Καρδίτσας κατάφερε να φύγει με τη νίκη (0-1) από την Κρήτη χάρη σε γκολ του Μάνιου στο 90+1′, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Νίκου Σουργιά είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο σύλλογος της Θεσσαλίας είχε δοκάρι με τον Μπενγκόα στο 42’. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στην ΑΣΑ. Στο 3’ μετά από σέντρα του Μπάλλα από τα αριστερά ο Μπιανκόνι από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε μακριά. Εν συνεχεία, ο ΑΟΑΝ έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει στο σκορ. Στο 5’ ο Μηνάς έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από τη γωνία της περιοχής ωστόσο ο Γκέκας έκανε απίστευτη απόκρουση και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 9’ ο Πλουσής έκανε τρομερή ενέργεια και έκοψε τη μπάλα, ωστόσο ο Νοκάι από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα επάνω στον Γκέκα. Στο 13’ έγινε η ατομική ενέργεια από τον Ντίνο Μαρκάκη, έκανε μία σέντρα σουτ με τον Γκέκα να κάνει νέα τρομερή απόκρουση και να διώχνει σε κόρνερ. Η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα, στο 43’ o Μπενγκόα έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής ωστόσο ο Μπένκο βρήκε τη μπάλα, η οποία στη συνέχεια χτύπησε και στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή φάση ήλθε στο 68’ για τους φιλοξενούμενους. Ο Γκίνη βρέθηκε έξω από την περιοχή ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Η Αναγέννηση κατάφερε στο 90+1′ να φτάσει στο γκολ. Μετά από ένα πλάγιο από τα δεξιά του Κουτρουμάνου, ο Γκίνη πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μανιός με δεύτερη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την ΑΣΑ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για τους «8».

Ο σύλλογος της Κρήτης είχε εξαιρετική παρουσία στον αγώνα, όμως η εμπειρία της ΑΣΑ φάνηκε στο τέλος, με τους Θεσσαλούς να βρίσκουν το γκολ στο φινάλε.

Συνθέσεις:

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής (64’ Κατσαρός), Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (71’ Πάγια), Κίτος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης (57’ Φουκαράκης), Νοκάι (71’ Τζιλάι)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας (78’ Κουτρουμάνος), Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μπάλλας (65’ Μπραμπίγια), Πλέγας, Μανιός, Μπενγκόα (65’ Γκουγκούδης), Μπιανκόνι (22’ λ.τρ. Γκίνη), Βιδάλ (78’ Πολίτης)

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Παγουρτζής (Πειραιά)

4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων)

**Το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Νικολάου άργησε να αρχίσει για 18 λεπτά καθώς δεν υπήρχε ασθενοφόρο.

Πηγή: liganews.gr