Ποδόσφαιρο

Eπιστροφή στις νίκες για το Αιγαλέω

Το Αιγάλεω επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εντός έδρας του Ηροδότου με 2-0 και ανέβηκε στους δέκα βαθμούς, με την Κρητική ομάδα να παραμένει στους πέντε βαθμούς.

Το Αιγάλεω ξεκίνησε καλύτερα στην αρχή και απείλησε με το σουτ του Τριμμάτη στο 3′ λεπτό, με τον Αρναρέλλη στο 17′ λεπτό να κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Άμεση η αντίδραση από τον Ηρόδοτο, που είχε φάσεις με την κεφαλιά του Λουμπάκη από την μικρή περιοχή στο 20′ λεπτό και την διπλή ευκαιρία με τους Βρεττό και Κατίδη στο 23′ λεπτό. Στα επόμενα λεπτά, ο Αρναρέλλης με ένα έξυπνο γύρισμα του έκανε φάση στο 35′ λεπτό, αλλά το σκορ παρέμεινε στο 1-0.

Στο 48′ λεπτό, το Αιγάλεω έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τριμμάτη, με τον Κόρτσαμ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή, ενώ ζητήθηκε και πέναλτι για ανατροπη του Τσιλιγκίρη. Δύο λεπτά αργότερα (50′ λεπτό), μετά από το λάθος της άμυνας του Ηροδότου, ο Καββαδίας για το Αιγάλεω απείλησε, αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να πετύχει το γκολ. Η Αθηναική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Βουκελάτο με κεφαλιά στο 80′ λεπτό, ο οποίος έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την μνήμη του αείμνηστου Δημήτρη Καρβέλα που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Χαραλαμπίδης) : Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος, Τριμμάτης, Αρναρέλλης (46′ Καββαδίας), Τσιλιγκίρης (79′ Βουλελάτος), Πιαστόπουλος (79′ Τσίτσαρης).
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Τάτσης) : Δήμιζας, Cortsam, Cande (60′ Κοιλιάρας Δ), Κατίδης, Σουρνάκης, Argilesi (60’Κοιλιάρας Γ) Αποστολίδης, Χατζησάββας, Λουμπάκης, Βρεττός, Γκίνη

Αιγάλεω-Ηρόδοτος 2-0 (video)

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ του Αιγάλεω και του Ηροδότου, στο πλαίσιο του αγώνα για την 6η αγωνιστική της Super League 2.