Ποδόσφαιρο

Ντούμπλαρε τις νίκες ο ΟΦΙ

Με ανατροπή (2-1) ο ΟΦ Ιεράπετρας νίκησε την Κηφισιά στο «Βουζουνεράκειο», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 34’ να πάρουν προβάδισμα, αφού μετά από κάθετη πάσα του Οικονομίδη, ο Τετέϊ βρέθηκε τετ α τετ και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-1. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΙ έφτασε στο 1-1, όταν ο Βουό έκλεψε την μπάλα συνεργάστηκε με τον Κατάλντι με τον πρώτο να πασάρει στον Μεσσιδόρο και αυτός με πλασέ έκανε το 1-1 στο 44’.

Το πολυπόθητο γκολ για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήρθε με την συμπλήρωση μιας ώρας όταν ο, εκ των κορυφαίων του γηπέδου, Μεσσιδόρο έκλεψε την μπάλα, έδωσε για τον Αντερέγκεν που με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΙ με τους γηπεδούχους να ξεσπούν σε ξέφρενα πανηγύρια. Οι Λασιθιώτες είδαν τον χάρο με τα μάτια τους στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων όταν οι παίκτες της Κηφισιάς έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αρχικά στο 92′ σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Φερέιρα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έστειλε την μπάλα στην κενή εστία του Καραγκιόζη με τους συμπαίκτες του να μην βρίσκουν την μπάλα και στην συνέχεια ο γκολκίπερ του ΟΦΙ να αποκρούει το σουτ του Κρητικού ενώ στο 94′ ο Τετέι με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αστοχεί βγάζοντας άουτ την μπάλα.

Συνθέσεις:

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο, Κατάλντι (46′ Κοντοές), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής (69′ Ντε Λορέντζι), Βουό, Χιντζίδης (69′ Ψάνης), Αντερέγκεν (69′ Τασιούλης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κούστας): Κολοβούρης, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυμάτας, Παυλάκης, Ντοριβάλ (79′ Φερέιρα), Πρίτσας (58′ Παπασάββας), Οικονομίδης (56′ Αγγελόπουλος), Καλλέργης (69′ Κρητικός), Τετέι, Καραγκούνης (79′ Γιαννιτσάνης).

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)

Βοηθοί: Νατσιόπουλος, Αϊνάλης (Μακεδονίας)

4ος: Κουκουράκης (Χανίων)

Πηγή: liganews.gr